Střed evropy - kde přesně leží?

Střed evropy - kde přesně leží
Autor: Jirka Kotrba
Datum: 30.08.2018

Sdílejte s přáteli

Na „přesný střed“ Evropy si dělají nárok desítky míst, přičemž všechna jsou od sebe vzdálena stovky kilometrů. Z toho je na první pohled patrné, že najít ten zaručeně pravý bude trochu tvrdší oříšek, než-li může zdát.

Hned v úvodu je potřeba jasně říct, že určení jednoho přesného bodu, co by "středu Evropy" není možné. Jedním z důvodů proč to nejde je problémové určení samotných hranic Evropy. Má být ke starému kontinentu připočtena i část Ruska a všechny přilehlé ostrovy nebo nikoliv? A má být prováděn výpočet v době přílivu nebo odlivu? Dalším z důvodů proč není možné určit jeden konkrétní bod je fakt, že existuje několik metod výpočtu. Může spočítat například přesné těžiště desky ve tvaru Evropy, nebo přesné místo s nejkratší vzdáleností ke všem mořím omývajícím její břehy. Ale který z těchto způsobů výpočtu je ten správný?

Do pátrání se již v roce 1775 pustil polský královský astronom Szymon Antoni Sobiekrajski, který tehdy označil za střed Evropy městečko Suchowola v severovýchodním Polsku. Jeho metoda byla prostá: spojil čtyři nejvzdálenější body kontinentu a tam, kde se čáry křížily, ležel hledaný bod. V současné době se v tomto místě nachází pamětní deska „The geographical center of Europe - Suchowola“.

Geografický střed evropy - Suchowola, Polsko

Další pokus o určení pravého středu Evropy byl učiněn v roce 1887 rakousko-uherskými geografy. Ti jej umístili nedaleko města Rachov v Podkarpatské Rusi (dnešní Ukrajině). Podle některých odborníků se ovšem jedná spíše o jeden z řady pevných triangulačních bodů sloužící pro geodetické účely, nicméně i zde nalezete pomník s latinským nápisem „Locus Perennis Dilicentissime cum libella librationis quae est in Austria et Hungaria confecta cum mensura gradum meridionalium et paralleloumierum Europeum … MD CCC LXXXVII“, který v překladu znamená „Pevné, přesné, věčné místo. Velmi přesně, se speciálním přístrojem vyrobeným v Rakousko-Uhersku, se škálou meridiánů a rovnoběžek, ustanoveno Centrum Evropy 1887“.

Geografický střed evropy - Rachov, Ukrajina

Počátkem 20. století němečtí geografové dospěli k závěru, že předchozí výpočty jsou chybné a středový bod Evropy se nachází (překvapivě) v Německu - poblíž Frauenkirche v Drážďanech. Tento fakt pak za války zneužili nacisté, kteří třetí říši prohlašovali za srdce Evropy, přičemž šlo o jeden z argumentů, proč by právě oni měli vládnout celému kontinentu.

Podle dalších měření a výpočtů se zase jediný a pravý střed Evropy nachází v Toruně v západním Polsku nebo třeba na druhém nejvyšším vrchu Českého lesa Tillenberg u vesnice Neualbenreuth. Pouhé tři metry od hranic s Českem si tak můžete prohlédnout žulový kámen s nápisem: „Střed Evropy“.

Také slovensko má svůj geografický střed Evropy. Nachází se v blízkosti hornického města Kremnica na Slovensku, nedaleko kostela sv. Jana Křtitele. V roce 1992 byla slavnostně odhalena pamětní deska, která návštěvníky seznamuje s geografickým významem tohoto místa.

Geografický střed evropy - Kremnica - Slovensko

Běloruští vědci Alexej Solomonov a Valery Anoshko v roce 2000 zveřejnili zprávu, která uvádí, že geografické centrum Evropy se nachází v blízkosti jezera Sho. Vědci pro výpočet použili speciální počítačový program, který pojal Evropu jako jeden celek. Ruští vědci tento výpočet potvrdili a v roce 2008 byl v tomto místě postaven malá socha.

Geografický střed evropy - Litva

Jen jediný bod má ale své výsadní postavení „posvěcené“ zápisem v Guinnessově knize rekordů. Jde o vrch Bernotai u obce Pumuškes ležící 26 km od litevského Vilniusu. Toto místo prosadili v roce 1989 odborníci z Francouzského geografického institutu: spočítali jednoduše plochu kontinentu včetně všech ostrovů a z ní pak určili těžiště. V roce 2004 byl v tomto místě slavnostně vztyčen památník.

Geografický střed evropy - Litva

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Výměna autoskla Ostrava

Expresně rychlá výměna čelních oken. Získejte nabídku právě ted.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!