» Úvodní stránka » Magazín » Top 5 tipů na výlet v Libereckém kraji

Top 5 tipů na výlet v Libereckém kraji

Top 5 tipů na výlet v Libereckém kraji
Autor: Jirka Kotrba
Datum: 12.07.2015

Sdílejte s přáteli

Liberecký kraj leží na samém severu Čech. Zabírá přibližně 4% území České republiky a jedná se tak o druhý územně nejmenší kraj. Dnes vám představíme 5 našich nejlepších tipů na výlet v tomto regionu.

Ještěd

Ještěd je považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberec. I přestože již v roce 1737 byl nad Libercem na vrcholu skaliska vztyčen první z řady křížů, zájem turistů o toto místo výrazně stoupl až v polovině 19. století. Turistům však nestačil jen pouhý nádherný výhled po okolí, přáli si načerpat síly a proto roku 1847 byl na vrcholu této hory postaven domek, který sloužil jako občerstvovací stanice.

Roku 1868 byl dřevěný domek nahrazen kamennou chatou, vedle které v roce 1876 vyrostla 5 metrů vysoká vyhlídková věž. Ta však musela být záhy stržena. Stále větší nápor návštěvníků vedl k vybudování nové mohutnější kamenné budovy s 23 metrů vysokou rozhlednou, která však později shořela.

Stavba současného vysílače a hotelu probíhala v letech 1966 až 1973. Autor projektu, Karel Hubáček dostal za tento svůj návrh v roce 1969 cenu Mezinárodní unie architektů – cenu Augusta Perreta, nejvýznamnější ocenění, kterého se kdy českému architektovi podařilo dosáhnout. V roce 2000 získala stavba titul „Nejvýznamnější česká stavba 20. století“ a od 1. ledna 2006 je prohlášena národní kulturní památkou ČR.

Ještěd - 1. tip na výlet v Libereckém kraji

Rozhledna Maják a muzeum Járy Cimrmana

Nedaleko obce Kořenov se nachází nejmladší dřevěná rozhledna Jizerských hor. Rozhledna byla postavena v letech 2011 až 2013 podle projektu Martina Rajniše, který mimo jiné navrhoval poštovnu na Sněžce. Na rozhlednu vede 115 schodů a její originální konstrukce svým tvarem skutečně připomíná maják.

V budově pod rozhlednou se nachází první oficiální muzeum Járy Cimrmana, které bylo pokřtěno početným souborem herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem. V muzeu je umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana, která byla dosud přechovávaná v depozitářích společnosti a divadla JC v Praze.

Rozhledna Maják a muzeum Járy Cimrmana - 2. tip na výlet v Libereckém kraji

Tesařovská kaple

Kaple se nachází přibližně 200 metrů severně od Informačního centra v Kořenově a tvoří dominantu celé obce. Jedná se o osmibokou kapli postavenou místními evangelíky svépomocí roku 1909. Hřbitov, který kapli obklopuje, byl založen v roce 1911, ale císařskými úřady byl oficiálně uznán až v roce 1913. V současnosti je kaple veřejnosti nepřístupná.

Tesařovská kaple - 3. tip na výlet v Libereckém kraji

Obří sud Javorník

Na kopci Javorníku nedaleko od rychlostní komunikace mezi Prahou a Libercem se nachází všesportovní areál Obří sud. Kromě zajímavé atrakce - restaurace ve tvaru obřího sudu se zde ještě můžete svézt na 1100 metrů dlouhé trubkové bobové dráze, která je nejdelší bobovou dráhou v České republice

Obří sud Javorník - 4. tip na výlet v Libereckém kraji

Kryštofovo údolí

Kryštofovo Údolí se rozkládá v hlubokém údolí říčky Rokytka pod svahy Ještědského hřbetu. Většina budov v obci jsou roubené a hrázděné domy, proto byla prohlášena za vesnickou památkovou rezervaci. Nejcennější historickou památkou je ranně barokní dřevěný kostel svatého Kryštofa z konce 17. století. Je to jediná zachovalá roubená stavba zakrytá břidlicí ve zdejším kraji. Stěny i strop tohoto kostela jsou vyzdobeny 15 malbami ze života Krista. Vedle kostela je márnice a zvonice s šindelovou střechou ve tvaru makovice.

Místní technickou památkou je Novinský železniční viadukt, který je jeden z nejromantičtějších a největších viaduktů v Česku. Viadukt je 198 metrů dlouhý a postaven je do oblouku. Stojí na 14ti podpěrných sloupech dlouhých 30 metrů.

Další zajímavostí je vesnický orloj, který je umístěn ve věžové budově bývalé trafostanice. Průčelí vévodí dvě okénka, v nichž každou hodinu defiluje 12 apoštolů po vzoru pražského Staroměstského orloje.

Kryštofovo údolí - 5. tip na výlet v Libereckém kraji

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!