» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Dřevěný kostel - Jedlinka

Dřevěný kostel - Jedlinka

Dřevěný kostel - Jedlinka - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Kostel / kaple / poutní místo
   
Adresa: 08636 Jedlinka
okres Bardejov
Prešovský kraj
Slovenská republika
 
GPS: 49° 23' 53.77'' severní šířky
21° 22' 22.15'' východní délky


Sdílejte s přáteli

Řeckokatolický dřevěný chrám v obci Jedlinka byl postaven v roce 1736. Je věnován byzantskému svátku "Přesvatá Bohorodice Ochránkyně", která svým štítem ochraňuje naši zem proti útokům zlých duchů i proti neštěstí. Bohorodička je nám pomocí při našich dobrých skutcích a v našem křesťanském životě.

Dřevěný chrám v obci Jedlinka byl vystavěn v srubovém stylu. Chrám sestává ze svatyně, chrámové lodi a předsíně. Každá část budovy má svou věž s kopulí a křížem. Na hlavní chrámové věži jsou vyřezány jedinečné zvukové otvory ve formě trojúhelníku.

V hlavní chrámové věži visí tři zvony. Chrámové věže i chrámová střecha jsou pokryty štěpenými dřevěnými šindeli. Chrám je obohacen zádveřím, ze kterého vedou dřevěné schody do věže se zvony. Kování dveří je ještě z doby, kdy byl tento dřevěný chrám postavený.

Chrám má zvláštní ikonami ozdobenou stěnu se třemi dveřmi, která stojí mezi chrámovou lodí a svatyní. Tento ikonostas pocházející z 18. století se skládá z čtyř řad ikon. V hlavním řadě jsou následující ikony: sv. Svatý Mikuláš, sv. Bohorodička Hodegetria, Kristus Učitel a Mistr, ikona Přesvaté Bohorodičky Ochránkyně. Carské dveře mají dvě křídla s vyobrazením čtyř evangelistů a svátku Zvěstování naší Přesvaté Vládkyně Bohorodičce Marii. Nad hlavním řadou ikonostasu je řada ikon velkých byzantských svátků s ikonou Poslední večeře. Nad řadou ikon svátků je řada ikon svatých apoštolů s ikonou Krista velekněze, který je v prostředku této řady. Nad ikonou Krista Velekněze je vyobrazen symbol "Boží oko", který se v dřevěných chrámech vyskytuje jen zřídka.

Nad řadou svatých apoštolů je na ikonostasu řadu starozákonních proroků. Zcela nahoře je ikona Ukřižování Krista, kterému po bocích stojí postavy přesvaté Bohorodičky a evangelisty Jana. Tento ikonostas je ozdoben dřevěnými vyřezávanými vyobrazeními rostlin a vinné révy. Další ikony a liturgické předměty v dřevěném chrámu v obci Jedlinka pocházejí z 17. a 18. století. Ikonostas byl zrestaurován v roce 1987. Poslední kompletní restaurování dřevěného chrámu se realizovalo v letech 2000 a 2001.

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!