» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Dřevěný kostel Kežmarok

Dřevěný kostel Kežmarok

Dřevěný kostel Kežmarok - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Kostel / kaple / poutní místo
   
Adresa: 06001 Kežmarok
okres Kežmarok
Prešovský kraj
Slovenská republika
 
GPS: 49° 7' 59.82'' severní šířky
20° 25' 42.15'' východní délky


Sdílejte s přáteli

Kostel pochází z dob náboženské nesvobody protestantů, kteří si směli stavět kostely mimo městské hradby na přesně určeném místě a výlučně na náklady církve. Nejlevnějším stavebním materiálem bylo dřevo, a proto pět posledních originálních kostelů, které se dodnes zachovaly na území Slovenska, bylo postaveno ze dřeva.

První stavba dřevěného kostela stála již r. 1687. O 30 let dopoledne byl kostel za neuvěřitelné tři měsíce přestavěn do dnešní podoby. Prototypem kostela se stal srubový kostel s půdorysem rovnoramenného řeckého kříže v Amsterdamu na Noorder Kerk. Typ tohoto kostela se rozšířil do německa a severských zemí a přes Slezsko se dostal do Uherska.

Finančně na stavbu Kežmarského kostela, který je zasvěcen sv. Trojici, přispěly protestanti z celé severní Evropy. Traduje se, že při stavění pomáhali švédští námořníci a zanechali po sobě památku - vrch interiéru připomíná obrácenou přidal lodě a okna jsou kulatého tvaru - jako na lodích. Ve skutečnosti se na stavbě kostela podíleli i obyvatelé jiných měst.

Kostel je stavěn ve slohu lidového baroka. Mohutná malovaná klenba se opírá o čtyři točité sloupy a obvodové zdi. V přízemí a šesti nemocného je místo pro více než 1500 lidí. Po generální opravě v roce 1991až 1996 se stal kostel opět bohoslužebným stánkem kežmarský ev.a.v. církve.

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!