» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Dřevěný kostel - Ruská Bystrá

Dřevěný kostel - Ruská Bystrá

Dřevěný kostel - Ruská Bystrá - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Kostel / kaple / poutní místo
   
Adresa: Ruská Bystrá 49
07264 Ruská Bystrá
okres Sobrance
Košický kraj
Slovenská republika
 
GPS: 48° 51' 24.3'' severní šířky
22° 17' 47.86'' východní délky


Sdílejte s přáteli

V Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 2008 zapsán i řeckokatolický Chrám přenesení ostatků svatého Mikuláše z obce Ruská Bystrá. Dřevěný kostelík slouží věřícím již téměř tři století.

Chrám stojí na svém původním místě od roku 1730. Za národní kulturní památku ho vyhlásili v roce 1968. Skládá se ze vstupní části, chrámové lodi a svatyně. Součástí jeho pětipodlažního ikonostasu jsou několik vzácné ikony, některé jsou starší než samotný kostelík.

"Carské dveře uvnitř chrámu jsou zdobeny výjevy Zvěstování a čtyř evangelistů. V interiéru se dále nachází i mnoho dřevořezeb, jejichž hodnota je prakticky nevyčíslitelná," informoval TASR mluvčí košické řeckokatolické eparchie Michal Hospodář.

Ze západní strany srubové stavby vyrůstá podle jeho slov mohutná věž ukončena cibulí a tříramenným křížem. Druhá, menší věžička, která se nachází nad svatyní, má podobný tvar. Obě pokrývá dřevěný šindel.

Vzácný chrám prošel před časem kompletní obnovou interiéru, jako i exteriérových částí. "Rekonstrukce byla ukončena v roce 1989," doplnil Hospodár.

Do kostelíka na Slovensko-ukrajinském pohraničí umístili loni vzácnou relikvii, takzvané myro sv. Mikuláše. Pochází z baziliky v italském městě Bari, kde spočívají ostatky tohoto světce. Do Ruské Bystré ji přinesl Lorenzo Lorusso, převor dominikánské komunity, která papežskou baziliku spravuje.

V Ruské Bystré se konají pravidelně nedělní svaté liturgie. Při nedávné slavnosti si zde připomněli věřící 7. výročí zápisu kostelíka do seznamu UNESCO, jakož i 610. výročí první písemné zmínky o obci.

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!