» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Dřevěný kostel - Svätý Kríž

Dřevěný kostel - Svätý Kríž

Dřevěný kostel - Svätý Kríž - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Kostel / kaple / poutní místo
   
Adresa: 03211 Svätý Kríž
okres Liptovský Mikuláš
Žilinský kraj
Slovenská republika
 
GPS: 49° 2' 2.43'' severní šířky
19° 32' 12.8'' východní délky


Sdílejte s přáteli

Dřevěný artikulární evangelický kostel u obce Svätý Kríž je jednou z největších dřevěných staveb střední Evropy (podle některých zdrojů i největší). Pochází z roku 1774, kdy nahradil původní menší kostel v Paludzi a sem byl přenesen v letech 1974 - 1982. Na nové místo byl přesunut kvůli výstavbě přehradní nádrže Liptovská Mara. Zhotovil jej během jediného roku negramotný tesař Jozef Lang a to bez použití jediného hřebíku. Stavěl pouze na základě vlastních tesařských dovedností a zkušeností. Zvonice byla ke kostelu přistavěna v roce 1781 po vydání tolerančního patentu Josefa II. a uslyšíte na ní tři zvony z let 1921-1922, pojmenované Víra, Naděje a Láska.

Kostel s půdorysem kříže má úctyhodnou délku 43 metrů, do jeho útrob se vejde až šest tisíc věřících. Neuvěřitelně emocionálně pak působí barokní dřevěný interiér kostela. Zaujme vás dřevený barokní oltář z roku 1693 ještě z předchozího kostela v Paludzi. Unikátní je i kazatelna se srubovým základem. Obojí je dílem řezbáře J. Lercha z Kežmarku. Podkonického varhany i vzácný lustr z benátského skla pocházejí z 18. století, cená je i kamenná křtitelnice nebo vzácné olejomalby biblických výjevů.

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!