» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Dřevěný kostel - Topoľa

Dřevěný kostel - Topoľa

Dřevěný kostel - Topoľa - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Kostel / kaple / poutní místo
   
Adresa: 06765 Topoľa
okres Snina
Prešovský kraj
Slovenská republika
 
GPS: 49° 2' 40.67'' severní šířky
22° 21' 23.94'' východní délky


Sdílejte s přáteli

Na nevysokém, nýbrž strmém kopci tyčícím se nad malebnou vesničkou Topoľa stojí již od roku 1700 srubový řeckokatolický kostelík zasvěcený sv. Michalovi archanděli. Kostelík je pokryt širokou šindelovou střechou, z níž vyčnívá nevelká věžička. V jeho interiéru se ukrývá ozdobný ikonostas, který je - podobně jako i samotný chrám - zapsán v seznamu národních kulturních památek ČR.

V předsíni kostelíka je instalována panelová expozice věnovaná dějinám řeckokatolické církve, a také významnému Topolski rodákovi, knězi a národnímu buditelů Alexandrovi Duchnovič. Vedle kostela se nachází dřevěná zvonice a válečný hřbitov z první světové války. Obec Topoľa ležící na území Národního parku Poloniny je turistickými trasami spojena s dalšími východoslovenskými Vieska pýšiacimi se vzácnými dřevěnými kostelíky - s Ruským Potokem a Uličské křivých. Návštěvu Topolski kostelíka tedy lze spojit tak s prohlídkou nádherné poloninskej přírody, jakož i s návštěvou dalších skvostů východoslovenské dřevěné sakrální architektury.

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!