» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Evangelický kostel Hronsek

Evangelický kostel Hronsek

Evangelický kostel Hronsek - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Kostel / kaple / poutní místo
   
Adresa: Augusta Horislava Krčméryho
97631 Hronsek
okres Banská Bystrica
Banskobystrický kraj
Slovenská republika
 
GPS: 48° 38' 56.35'' severní šířky
19° 9' 17.31'' východní délky


Sdílejte s přáteli

Dřevěná sakrální architektura je skvostem slovenské lidové tvorby. Zvláštností je, že objekty jsou postaveny výhradně ze dřeva a při jejich stavbě nemohl být použit ani jeden hřebík. Vyznačují se originalitou a jedinečným technicko-uměleckým řešením.

Podle historických záznamů bylo na Slovensku více než 300 dřevěných kostelů. V současnosti se zachovalo do 50 těchto sakrálních staveb pocházejících ze 16. až 18. století. Evangelických artikulárních kostelů existuje už jen 5. Jedním z nich je právě dřevěný evangelický artikulární kostel v Hronseku.

Vznik dřevěného artikulární kostela Hronsek determinovaly několik historické události. Kostel byl postaven na základě usnesení Šopronského sněmu z roku 1681, podle kterého se dovolovalo evangelíků postavit v každé stolici dva kostely, ovšem za velmi přísných podmínek. Kostel v Hronseku byl tedy spádovým kostelem pro celou severní část Zvolenské stolice.

Chrám byl dostavěn v roce 1726. Místo na kterém stojí hronsecký kostelík je bývalé hronovisko. Nabízí až 1100 míst k sezení a prosvětlení interiéru je řešeno prostřednictvím 30 oken z foukaného skla ve tvaru šestiúhelníků. Originalitou kostela v Hronseku je hrázděná dřevěná konstrukce. Unikátní je i použití dřevěných dubových kolíků. Kostel je jedinečný svou bohatostí evropských stavebních prvků. Spojují se zde prvky skandinávské, německé, jónské i slovanské architektury. Dřevěný artikulární kostel v Hronseku je jediný kostel na Slovensku, který disponuje skandinávskými architektonickými prvky. Také je jediný dřevěný kostel svého druhu na Horehroní.

Kostel má výbornou akustiku, což ho předurčuje i na pořádání koncertů, které se v kostele každoročně pořádají pro veřejnost.

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!