» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Lodní mlýn - Kolárovo

Lodní mlýn - Kolárovo

Lodní mlýn - Kolárovo - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Zajímavé místo
   
Adresa: Petőfiho rad 1035/23
94603 Kolárovo
okres Komárno
Nitriansky kraj
Slovenská republika
 
GPS: 47° 55' 13.93'' severní šířky
18° 0' 6.01'' východní délky


Sdílejte s přáteli

Vodní mlýn je umístěn na mrtvém rameni Dunaje. Postaven je na dvou rovnoběžných člunech a ukotven o břeh řeky. Loďky jsou větší, než byly na původních plovoucích mlýnech. Je to rekonstruovaná podoba vyrobená v Slovenská loděnicích v Komárně v roce 1982 podle vzoru bývalého lodního mlýna v Radvani nad Dunajem.

Mlýn je dnes teoreticky funkční, ve skutečnosti však nefunguje, čehož důvodem je stojatá voda ramene. V objektu se nachází několik komponentů z původního mlýna a využit je jako malá historická expozice. Zajímavostí je například benzinový agregát z přelomu 19. a 20. století, připomínající malou lokomotivu, který údajně patří mezi první mechanismy na světě, díky nimž vyráběly stroje rybářské sítě.

Mlýn má pevnou konstrukci, aby vydržel nápor jarních ledů i stoletou vodu. Vede k němu 86 m dlouhý most, který je považován za nejdelší most s dřevěnou konstrukcí v Evropě. Mlýn se nachází na oblíbené vodácké trase Malým Dunajem. Rameno Malého Dunaje je zde však zahatané z obou stran, takže k mlýnu se po vodě nedá dostat.

Při vstupu do areálu je ke zhlédnutí malé technické muzeum. Skvostem mezi exponáty je stroj na pohon transmise, s převodem na pletací stroje na výrobu sítí. Stroj se podařilo téměř po 50-ti letech opět zprovoznit, což se také využívá při některých slavnostních příležitostech.

Mlýn je součástí areálu s několika technickými památkami a možností odpočinku a občerstvení v tradiční "Hospodě u Mlýna", která mimo jiné upoutá i ojedinělou nabídkou bylinkových likérů. Během celé letní sezóny se v areálu koná množství různých kulturních i gastronomických akcí, také se zde pořádají ekotábory pro školy.

Fotogalerie

Lodní mlýn - Kolárovo Lodní mlýn - Kolárovo Lodní mlýn - Kolárovo

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!