» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Hrad / zámek
   
Adresa: Zámocká 22
06401 Stará Ľubovňa
okres Stará Ľubovňa
Prešovský kraj
Slovenská republika
 
GPS: 49° 18' 55.73'' severní šířky
20° 41' 58.9'' východní délky
   
Web: http://www.hradlubovna.sk
Email: info@hradlubovna.sk


Sdílejte s přáteli

Tento pohraniční hrad byl postaven okolo roku 1280. Roku 1412 se dostává spolu s třinácti spišskými městy do zástavy polskému králi Vladislavovi a stává se sídlem nového administrativního území. V 17. století byl hrad barokně přestavěn a během švédsko-polské války na něm byly ukryté polské korunovační klenoty. V roce 1772 byl hrad vrácen Rakousku-Uhersku a stala se z něj kasárna a později skladiště. Roku 1882 byl prodán polskému grófovi Zamojskému.

V současné době se pod hradem Ľubovňa nachází Ľubovniansky skanzen s ukázkami lidové architektury. Nejcennějším exponátem je srubový řeckokatolický kostel sv.Michala archanděla z Matysová z roku 1883. Nejpočetnější zastoupení v expozici mají dřevěné obytné domy ze začátku 20. století. Při řešení interiérů obytných domů byl respektován způsob života a poměry rodiny.

Výběr exponátů je bohatý a kromě předmětů denní potřeby tu najdeme i výrobní nástroje doplňkových zaměstnání obyvatel: dráteníka, obuvníka, bednáře, tkadleny, truhláře. V obytných domech jsou nainstalovány ukázky lidových zvyků: narození, svatba, vánoce a velikonoce. K dalším objektům patří hospodářské stavby (stodoly, stáje, sýpky, studny) a technické stavby (kovářská výheň, mlýn a stolařská dílna). Během letní turistické sezóny se v přírodním amfiteátru ve skanzenu organizují vystoupení folklórních skupin a souborů.

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!