» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Muzeum Moto & Velo

Muzeum Moto & Velo

Muzeum Moto & Velo - tip na výlet ve Středočeském kraji
Typ: Muzeum
   
Adresa: Přerov nad Labem 27
28916 Nymburk
okres Nymburk
Středočeský kraj
Česká republika
 
GPS: 50° 9' 32.56'' severní šířky
14° 49' 26.05'' východní délky
   
Web: http://www.motovelomuzeum.cz
Email: motovelo@seznam.cz


Sdílejte s přáteli

Stálá expozice historických kol a motocyklů byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1998 v Přerově nad Labem, nedaleko Českého Brodu. K vidění je zde v současné době přes sedmdesátka bicyklů a šedesátka motorek. Základní kámen sbírky položil pan Jaroslav Vavřík (sběratel, cyklistický nadšenec a závodník) již v roce 1913. Jeho sbírka jízdních kol byla několikrát vystavována nejen u nás, ale i v zahraničí.

V rodinné tradici pokračuje Tomáš Moravec, vnuk pana Vavříka. Ten trávil s dědečkem nespočet hodin v dílně při přípravách bicyklů na výstavy. Kolekci šlapacích skvostů začal postupně rozšiřovat o motocykly. Návštěvníci zde mohou prohlédnout prakticky celý sériový výrobní program strakonické zbrojovky ČZ od "Kaktusu" po dvouválcový" půllitr". Ten je mezi sběrateli semozřejmě považován za královnu motorek ze Strakonic. A je velmi milé tento stroj vidět v černé barvě s bílými linkami, bez "vatikánské úpravy". Dále je možné spatřit paletu strakonických skútrů včetně postraního vozíku Druzeta jehož název mi zní velmi příjemně. K vidění je i několik předválečných Jaw.

Zajímavá je Jawa v nálezovém stavu, která je vykopaná ze země. Zajímavá je i původní faktura ke stroji Jawa Robot. České stroje jsou doplněny exportním artiklem padesátých let pro dálný východ, tříkolovou rikšou v původním stavu.

Dále je zde mimo jiné k vidění několik strojů DKV, NSU OSL, Indian a Praga. Zajímavou konfrontací pro mne byla civilní a vojenská verze motocyklů Harley Davidson WLC z roku 1942. Zlatým hřebem mezi motocykly je řemenový jednoválec Laurin & Klement typ L-80 z roku 1905 s postraním vozíkem.

Mnoho technických lahůdek je vinění i mezi bicykly. Kolo Diana speciál z roku 1894 má převod proveden pomocným cévovým kolem s pomocnou vidlicí. Drukopp z roku 1918 měl pohon zadního kola vyřešen kardanovým převodem, který procházel pravou zadní trubkou.Vysoké závodní kolo Rudge bylo v roce 1885 vyrobeno v anglickém Coventry.

Slávia s výrobním číslem 001 od již zmíněné firmy L & K Mladá Boleslav z roku 1895 je opravdovou raritou. Osobně mne potěšil pohled na pánské i dámské provedení dvojrámového kola MAS (Moravská akciová strojírna). Na kole této značky, které jsem měl po tátovi, jsem co by žák základní školy najezdil pod rámem mnoho desítek kilometrů, než-li ježíšek donesl vysněného Favorita.

Všem milovníkům historie doporučuji i návštěvu rozsáhlého areálu skanzenu Polabského národopisného muzea. Tak se stane výlet do českého Přerova v kombinaci s místní restaurací či cukrárnou celodenním zážitkem.

Fotogalerie

Muzeum Moto & Velo Muzeum Moto & Velo Muzeum Moto & Velo

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!