» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Pomník Přemysla Oráče

Pomník Přemysla Oráče

Pomník Přemysla Oráče - tip na výlet v Ústeckém kraji
Typ: Zajímavé místo
   
Adresa: Stadice
40313 Řehlovice
okres Ústí nad Labem
Ústecký kraj
Česká republika
 
GPS: 50° 36' 52.58'' severní šířky
13° 57' 47.63'' východní délky


Sdílejte s přáteli

Nedaleko Ústí nad Labem se nachází svým významem nemalá obec Stadice. Podle všeobecně známé pověsti vyslala kněžna Libuše poselstvo právě do Stadic, aby odsud přivedlo jejího nadcházejícího muže coby nového panovníka všech Čechů. Když pro Přemysla přišli Libušini poslové, oral právě pole, později nazvané Královské. Právě na něm dnes stojí pomník Přemysla Oráče s reliéfy od pražského sochaře Josefa Maxe, postavený roku 1841. Zbudovat jej nechal hrabě Nostic architektem F. Staumannem.

V místech, kde nyní stojí památník, prý Přemysl Oráč zarazil do země prut, kterým poháněl volský potah. Z prutu vypučela líska, která byla u zdejších obyvatel ve velké vážnosti. Karel IV. dokonce osvobodil hned tři stadické usedlosti od roboty, jen aby mohly o tuto lísku řádně pečovat a každoročně posílat úrodu oříšků na Pražský hrad. Tato tradice přetrvala až do 18. století, naposledy je doložena k roku 1723 u příležitosti korunovace Karla VI. Habsburského za českého krále. Postupem času upadala povědomost o této tradi, stejně jako péče o lísku samotnou, která na počátku 19. století definitivně zašla.

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!