» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Rozhledna Čerešenka - Chrastné

Rozhledna Čerešenka - Chrastné

Rozhledna Čerešenka - Chrastné - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Rozhledna / vyhlídka
   
Adresa: 044 47 Čižatice
okres Košice - okolie
Košický kraj
Slovenská republika
 
GPS: 48° 47' 29.51'' severní šířky
21° 22' 26.56'' východní délky


Sdílejte s přáteli

Nedaleko obce Čižatice byla slavnostně otevřena středověká rozhledna Čerešenka, ze které Je za dobrého počasí vidět i kousek Lomnického štítu. Věž dostala své jméno podle nedaleké osamocené Třešně, která jinak tvoří aktivační bod katastru.

Více než 11 m vysoká turistická rozhledna Čerešenka stojí uprostřed polí na rozhraní katastru Čižatice, Chrastného a Rozhanoviec. Toto místo známé i jako "rozhanovském pole" má slavnou, ale krvavou historii. V roce 1312 zde došlo k významnému vojenskému střetu považovanému za největší rytířskou bitvu od dob tatarského vpádu.

Po vymření královského rodu Arpádovců se v Uhrách rozhořely boje o trůn. Před legitimním králem Karlem Robertem stál těžký úkol - porazit mocné domácí oligarchy. K hlavním protivníkům krále patřil rod Omodejovci, který ovládal východní Slovensko. S tímto rodem se Karel Robert vojensky setkal právě na poli u Rozhanovcích. Omodejovci zde vojensky podpořil i další mocný hráč - "pán Váhu a Tater", Matúš Čák Trenčianský.

S králem to už vypadalo špatně, situaci však zvrátili rytíři z řádu johanitů, kteří představovali elitu jeho vojska. Omodejovci nakonec opustili oddíl Matúše Čáka a jejich porážka se stala neodvratnou. Bitva u Rozhanovcích neznamenala jen konec vlády Omodejovci na východním Slovensku, ale také začátek konce panování Matúše Čáka na středním a západním Slovensku.

Rozhledna Čerešenka má ony historické události připomínat. Její tvar evokuje středověkou strážní věž, její boční otvory ve tvaru kříže zase naznačují, že stojí k pietním místě, na místě, kde vyhasly tisíce a tisíce životů. Co se však od rozhleden především očekává, je výhled, a za ten se věru Čerešenka stydět také nemusí. Z jejího vrcholu je vidět panorama Slanských vrchů, údolí Torysa, část Volovských vrchů s Kojšovská hoľou a za dobrého počasí dokonce i kousek Lomnického štítu.

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!