☰   Menu
1 / 5
Rýzmburk "Obří hrad"  - tip na výlet v Ústeckém kraji
Rýzmburk "Obří hrad"
2 / 5
Rýzmburk "Obří hrad"
Rýzmburk "Obří hrad"
3 / 5
Rýzmburk "Obří hrad"
Rýzmburk "Obří hrad"
4 / 5
Rýzmburk "Obří hrad"
Rýzmburk "Obří hrad"

Hrad Rýzmburk - své doby největší hrad na uzemí čech...

Nejstarší zmínku o hradě nacházíme v listině z roku 1250 v přízvisku Boreše (z Rýzmburka). Stavebně historická zkoumání potvrzují, že krátce před tímto datem (1248/1249) byla vystavěna jedna z věží v horní části hradu. Hrad (resp. jeho nejstarší část) tedy vznikl někdy v průběhu první poloviny 13.století. Byl umístěn ve strategické poloze na okraji Krušných Hor při důležité dálkové cestě z Čech do Saska, která byla využívána už od pravěku.

Původní majitelé hradu – páni z Rýzmburka či romanticky nazvaní “Hrabišici” (v erbu měli hrábě) patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody středověkých Čech a rozhodujícím způsobem se podíleli na vývoji celého regionu severozápadních Čech. V Oseku kromě hradu založili také významný klášter cisterciáků. Mnozí členové rodu navíc působili ve významných funkcích na královském dvoře Přemyslovců.

Páni z Rýzmburka v roce 1398 prodali své majetky v Oseku míšeňskému markraběti, včetně hradu, a už se do regionu nikdy nevrátili. Hrad přestal sloužit jako sídelní a byl nadále pod správou pověřeného úředníka – purkrabího. Prodej panství Osek a Duchcov se však odehrál bez potřebného souhlasu krále, což zapříčinilo letité spory o vlastnictví, ukončené až roku 1459 jeho navrácením právě do rukou českého krále. V roce 1530 prodal král Ferdinand I. hrad Rýzmburk pánům ze Sulevic. Ti se ale brzy poté (okolo roku 1538) usídlili na pohodlnějším zámku v Duchově, zatímco hrad Rýzmburk byl postupně opuštěn a začal chátrat.

Rýzmburk patří mezi nejrozsáhlejší hrady v Čechách. Je postaven na dlouhém a úzkém skalnatém ostrohu, který je z východní a severní strany obtékán potokem. Z hlediska středověkého vojenství se jedná o kvalitní pevnost, která nejspíše nikdy nebyla dobyta. Hrad má dvě základní části. Jádro s obytnými věžemi a kaplí se nachází v nejvyšší části skalnatého hřbetu. K němu z jižní a západní strany přiléhá mnohem rozsáhlejší areál ohraničený hradbou se střeleckými věžičkami, kterému dodnes dominuje masivní útočištná věž (tzv.bergfrit).

Zřícenina se v průběhu 19.století stala oblíbeným výletním místem, ve třicátých letech ji dokonce navštívil i známý romantický básník Karel Hynek Mácha a zhotovil její kolorovanou kresbu. Ve druhé polovině 19.století byla na vrcholu útočištné věže zřízena vyhlídka, přístupná nově osazeným schodištěm. Dnes je hrad téměř v celém rozsahu skrytý v lesním porostu "už prokáceny" a turisticky se nevyužívá. I nadále však patří k oblíbeným cílům výletů a procházek.

Doporučuji jedná se o celkem romantickou zřiceninu :-)



Praktické informace

Hrad Osek
okres Teplice
Ústecký kraj
Česko
Cíl se nachází ve vzdálenosti delší více než 500 metrů od zákazu vjezdu.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Hrad Česko

Tento tip na výlet již navštívilo

25
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.