Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátno

Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátno
Typ: Zajímavé místo
   
Adresa: Vrátno 56
29426 Vrátno
okres Mladá Boleslav
Středočeský kraj
Česká republika
 
GPS: 50° 26' 37.54'' severní šířky
14° 42' 12.43'' východní délky

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Historická budova větrného mlýna Vrátno je dominantou krajiny severně od obce Vrátno a to již od roku 1870, kdy ho na svém pozemku vystavěl mlynář Mareček. Stavbu provedl zednický mistr Medonos ze Mšena a použil při ní lomový kámen z pískovcových lomů. Roku 1878 vyrostla vedle mlýna ještě další budova, v níž se nacházely stoupy - dnes již téměř zapomenuté technické zařízení na drcení a likvidaci odpadu. Stoupy byly poháněny převodním hřídelem ze mlýna a sloužily k drcení kostí, které statkář Mareček kupoval od místních řezníků. Získanou kostní moučkou pak hnojil okolní pole.

V prvních letech provozoval statkář Mareček mlýn sám, přičemž obsluhu (podle původních pramenů) zajišťovala jistá stará panna Terezka. Později ho však pronajímal. Jeden z nájemců, sekerník Václav Petr ze Mšena, který působil na mlýně v letech 1913 - 1921, proslul v širokém okolí jako opravář mlýnů. Roku 1923 pak byl vrátenský větrný mlýn opuštěn.

Co se s ním dělo krátce poté, vystihuje nejlépe článek z dobové literatury: “...cizí lidé jej kus po kuse vykrádali a vnitřní zařízení rozbíjeli, tuláci a různá nekalá čeládka tu přespávali a pálili, co ještě zbylo...“

REKONSTRUKCE HISTORICKÉHO OBJEKTU

V 90. letech byl mlýn odkoupen soukromým investorem a po roce 2000 byl velmi nákladnou rekonstrukcí opraven a uzpůsoben pro účely bydlení. Zároveň došlo k výstavbě další stavby - tzv. správcovského domku. Oba objekty byly napojeny na vodovodní řád a nákladnou investicí byla k objektům (z více než 1 km vzdálené vesnice) přivedena i elektřina a vystavena vlastní trafo stanice.

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

 - motorkář, který navštívil Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátno
 - motorkář, který navštívil Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátno
 - motorkář, který navštívil Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátno
 
 

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Výměna autoskla Ostrava

Expresně rychlá výměna čelních oken. Získejte nabídku právě ted.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!