» Úvodní stránka » Tipy na výlet » Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí - tip na výlet v Moravskoslezském kraji
Typ: Hrad / zámek
   
Adresa: Městečko 2
74741 Hradec nad Moravicí
okres Opava
Moravskoslezský kraj
Česká republika
 
GPS: 49° 51' 55.45'' severní šířky
17° 52' 27.04'' východní délky
   
Web: http://www.zamek-hradec.cz
Email: hradec@npu.cz


Sdílejte s přáteli

Státní zámek Hradec nad Moravicí je oblíbeným turistickým cílem a kulturně-společenským centrem Opavska. Součástí areálu je nejen novogotický Červený zámek, ale také Bílá věž. Celý areál je zakomponován do přírodně-krajinářského parku, který je svou rozlohou největší v Moravskoslezském kraji. Narozdíl od ostatních není nijak uzavřený, ale otevírá se volně do krajiny. Zámeckým parkem a nádhernými okolními bukovými lesy pralesního charakteru vede výletní trasa, tzv. Lovecká stezka Lichnovských.

Bílý zámek nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy, samostatnou historickou expozici a obrazovou galerii. Hlavní prohlídková trasa vede i opraveným severním křídlem Bílého zámku se zrekonstruovanými sedmi pokoji knížecího bytu. Na zámku pobývala řada slavných osobností, jako např. hudební skladatelé L. van Beethoven, F. Liszt nebo geniální houslista N. Paganini.

Od roku 2014 funguje na zámku edukační centrum. V edukačním centru v prostorách Bílého zámku budou připraveny netradiční edukační pomůcky: např. skládací modely křížové klenby a mostu, repliky historických kostýmů pro dospělé i děti, středověké poháry, misky, repliky zbroje a zbraní, rozkládací vitráže a mnohé jiné, které si mohou všichni návštěvníci centra v průběhu připravených programů sami vyzkoušet. Edukační centrum připravuje programy nejen pro školní skupiny, ale také i netradiční zážitkové prohlídky v areálu zámku.

Historický význam hradeckého ostrohu byl dán především strategicky výhodným utvářením terénu, nabízejícím bezpečné útočiště. Také proto někdejší slovanské hradisko z 8. století vystřídal kolem poloviny 11. století knížecí hrad Přemyslovců, přebudovaný o dvě století později českým králem Přemyslem Otakarem II. na výstavný hrad chráněný důkladnou fortifikací. Od počátku 16. století dávali čeští panovníci zdejší zboží do zástavy. Posledním zástavním pánem byl Kašpar Pruskovský z Pruskova, který jej v roce 1585 získal do dědičného majetku a současně zahájil renesanční přestavbu stále ještě středověkého hradu na pohodlně zařízené sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem.

Fotogalerie

Zámek Hradec nad Moravicí Zámek Hradec nad Moravicí Zámek Hradec nad Moravicí

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

Lucie - motorkář, který navštívil Zámek Hradec nad MoravicíLucie
Jan "křupíno" Půlkrábek - motorkář, který navštívil Zámek Hradec nad Moravicí na motocyklu Yamaha XJR 1300Jan "křupíno" Půlkrábek Yamaha XJR 1300
 
 
 

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!