zámek Žinkovy

zámek Žinkovy - tip na výlet v Plzeňském kraji
Typ: Hrad / zámek
   
Adresa: 33554 Žinkovy
okres Plzeň - jih
Plzeňský kraj
Česká republika
 
GPS: 49° 28' 42.82'' severní šířky
13° 30' 11.38'' východní délky

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Vodní tvrz v Žinkovech je poprvé zmiňována v roce 1176 coby sídlo Oldřicha Drslavce, syna plzeňského kastelána a prefekta na hradišti v dnešním Starém Plzenci. V letech 1252-59 byl Půtou z rodu Drslaviců zbudován nedaleký hrádek a nazván po svém zakladateli, jak začínalo být tehdy módním – německy Potenštejn (Půtův kámen).

Dolní vodní hrad s obrannou věží a dvěma obytnými stavbami prošel od těch dob řadou nákladných přestaveb. Od poloviny 15. století vlastnili Žinkovy páni z Klenové, kteří ve druhé polovině 17. století přestavěli hrad, nebo chcete-li vodní tvrz na raně barokní zámek, jehož části se nám dochovali dosud v zámeckých zdech. V 18. a 19. století se na zámku vystřídala řada majitelů, od hrabat ze Steinau, pánů z Vrtby přes Lobkovice, Stauffenberga a Harracha, od kterého v roce 1897 kupuje zámek Karel Wesselý. Tento majitel pod vedením vídeňských architektů Helmera a Fellnera přestavuje zámek defakto do současné podoby.

Neméně zajímavou je také slavná filmová historie objektu. Na zámku se v roce 1981 natáčela například československá pohádka s Marikou Gombitovou a Miroslavem Žbirkou Neberte nám princeznu a v roce 1953 film dle povídky Svatopluka Čecha Jestřáb kontra Hrdlička s Františkem Smolíkem a Jaroslavem Marvanem. Dále americký film Fatherland (1994) o tom, co by nastalo, kdyby Hitler vyhrál válku, či dramatický příběh Pramen života (2000) v režii Milana Cieslara. Z vyprávění pamětníků vyplývá, že ze žinkovského parku by mohla pocházet i část záběrů z pohádky Pyšná princezna (1952), neboť ten u zámku Hluboká nad Vltavou, kde vznikala většina záběrů, nevyhovoval zcela představám jeho tvůrců.

Fotogalerie

zámek Žinkovy zámek Žinkovy zámek Žinkovy

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

 - motorkář, který navštívil zámek Žinkovy
Lucie - motorkář, který navštívil zámek ŽinkovyLucie
 - motorkář, který navštívil zámek Žinkovy
Jan "křupíno" Půlkrábek - motorkář, který navštívil zámek Žinkovy na motocyklu Yamaha XJR 1300Jan "křupíno" Půlkrábek Yamaha XJR 1300
PetrPetr Kawasaki ZR7, JAWA 350.639

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Výměna autoskla Ostrava

Expresně rychlá výměna čelních oken. Získejte nabídku právě ted.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!