Mokřina

Mokřina - vesnice, obec nebo město s legračním názvem v Karlovarském kraji, nedaleko města Cheb
Adresa: okres Cheb
Karlovarský kraj
Česká republika
 
GPS: 50° 4' 51.33'' severní šířky
12° 32' 16.12'' východní délky


Sdílejte s přáteli

Mokřina je malá vesnice, část obce Milíkov v okrese Cheb. Nachází se asi 2 km na severozápad od Milíkova. Je zde evidováno 20 adres. V roce 2011 zde trvale žilo pouhých 18 obyvatel.

Touto osadou protéká průzračná bystřina s kamenitým řečištěm (tzv. Pstruží potok), který po vydatných dešťových přeháňkách dokáže způsobit zdejším obyvatelům velké nepříjemnosti. A nejinak tomu bylo i v historii.

Historie

Mokřina je jednou z pěti osad, které spadají pod obec Milíkov. První písemná zmínka o Milíkovu se nachází v listině z roku 1311, ve které ji Johann z Waldsasenu dává do zástavy vdově a synům Konráda z Haslau obce Malá Šitboř. V té době již byl v obci funkční mlýn, hospoda a 17 usedlostí. V roce 1360 již je v úředních písemnostech Leuchtenbergových uváděno, že se v obci nachází již šest herberků, šestnáct dřevěných usedlostí, jedna zděná usedlost, panské sídlo a k tomu mlýn.

V roce 14O7 je Tauft Hertenberg z Milíkova lénním pánem hraběte Leopolda z Leuchtenbergu. K tomuto lénu jsou uváděny i obce Mokřina, Těšov, Schënflicht, Libava a další obce zaniklé ve Třicetileté válce. V roce 1542 přechází Milíkov i se sousedními obcemi do majetku hraběte Hyreonyma Schlika. V sedmnáctém století jsou pak uváděni vlastníci na Milíkově Georg Adam Junker a rytíř Julius Ferdinand z Blankenheimu po němž dodnes je v Milíkově sokl s erbem a letopočtem 1700. Od roku 1756 do roku 1773 byl statek v Milíkově majetkem řádu Jezuitů z Chebu, po zrušení řádu Josefem II byl majetek na prodej za 60 000 zlatých, i když tehdejší soudce Achtner byl pro koupi nezískal potřebnou většinu místních osadníků jimž byl majetek nabídnut. V roce 1801 byl Milíkov koupen rodinou Meternichů-Winneburgů.

V roce 1787 byla místní kaple povýšena na farní a v roce 1818 bylo započato s výstavbou farního kostela Šimona a Judy. Se vznikem farnosti byl v Milíkově v roce 1814 založen i křesťanský hřbitov. Do té doby byl pro křesťany užíván hřbitov u farního kostela na Schenflichtu-Smrkovci. V obci žila i silná populace židovských obyvatel, kteří měli synagogy jak v Milíkově tak i v Malé Šitboři a nad Malou Šitboří je dodnes židovský hřbitov.

24. dubna 1820 vypukl v palírně lihu požár, který zničil 41 domů, zámek i kostel. Nově budovaný kostel byl v tomto roce dokončen a vysvěcen. Po zničujícím požáru již nebyl zámek ani feudální statek obnoven. Na místo byla započata průmyslová výstavba v obci. Původní papírna z počátku osmnáctého století byla postupně přebudována na barvírnu a tiskárnu textilu, doplněna parním strojem a v době rozkvětu vykazovala až 120 zaměstnanců. Na počátku dvacátého století krachující podnik vyhořel a nový majitel v nabytých ruinéch zřídil válcový mlýn, parní pilu se dvěma katry a vedl stavební podnik. V té době byla vystavěna i nová cihelna vybavená moderními stroji na parní pohon s kruhovou vypalovací pecí a 16m vysokým komínem.

Po roce 1946, zejména pak v padesátých letech, byla veškerá průmyslová i řemeslná výroba v obci zrušena a obec zvolna zanikala, z původních 87 popisných čísel bylo téměř šedsát rozbořeno. Byl rozbořen mlýn, pila, cihelna, odstřeleny dva tovární komíny, a také byl zrušen vodní náhoh na turbíny, které poháněly mlýn. Byly zrušeny a rozbourány truhlářské dílny,pekárna a postupně i hospodářská příslušenství jednotlivých zemědělských usedlostí. V obci byl postaven kravín pro sto dojnic a namístto haly parní pily stáj pro dvě stě býků. Ostatní osady na tom nebyly o nic lépe.V kraji ovládla život zemědělská velkovýroba. Struktura obyvatel se rychle měnila. Populace stárla a pro mladé lidi byl v roce 1969 postaven panelák se dvanácti byty. Ani tentokrok však nedokázal zastavit úbytek obyvatel a tak v roce 1975 byla v Milíkově zrušena škola.

V posledních letech se život do obce opět vrací. Bylo zde postaveno několik nových rodinných domů, jsou opravovány a modernizovány domy staré a do obce se vracejí mladí lidé. I když současný počet obyvatel nedosahuje ani desetiny počtu obyvatel před rokem 1946 je potěšující, že současní obyvatelé zde našli svůj nový domov a na původní rodáky se nedívají se záští.

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Líbí se vám Just Ride?

Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.

Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!