Cafe Racers - historie

Cafe Racers
Autor: Jirka Kotrba
Datum: 31.05.2019

Sdílejte s přáteli

Historie Cafe Racers se začala psát na přelomu 50. a 60. let ve Velké Británii. Anglie se tehdy pomalu zotavovala z následků druhé světové války a hustá síť kvalitních silnic se spoustou čerpacích stanic, hospod a odpočívadel byla nutností pro udržení průmyslového rozvoje.

Zpoza oceánu na britské ostrovy pronikal "rock and roll" a s sebou přinášel také ducha divokosti a rebelství. Motocyklové závody se opět těšily velké popularitě a právě závodními stroji se tehdejší mládež inspirovala. Své motorky podomácku přestavovali a vylepšovali, s cílem postavit stroj, který bude schopen dosáhnout rychlosti 100 mil za hodinu (přibližně 160 km/hod). Z motorky tak bylo odstraněno vše, co nebylo pro funkci stroje nezbytné. Řídítka se přesunula blíže k vidlici, karburátory dostaly větší trysky, zmenšená nádrž a sportovní sedlo pak již dotvořili sportovní výraz stroje.

Brzy začali jezdci prohánět své po domácku upravené stroje po nově vybudovaných cestách. Místem setkávání se stala bistra "CAFE" stojící u silnic, která primárně sloužila k občerstvení řidičů dálkové nákladní dopravy (neplést s kavárnami, kterým se říkalo "coffee house"). Zde fanoušci motocyklů posedávali, popíjeli a vyčkávali na své případné soupeře, se kterými by mohli poměřit výkon svých strojů . A právě tyto závody mezi jednotlivými "CAFE" daly označení těmto amatérským závodníkům. Označení Cafe racer bylo z počátku posměšným výrazem, ale postupem času byl tento termín všeobečně přijat.

Další oblíbenou kratochvíli byla sázka na jednoho konkrétního jezdce. Uvnitř podniku se na jukeboxu pustila píseň, a pokud tento jezdec dokázal na svém stroji přejet k jinému "CAFE" podniku a vrátit se zpátky ještě dříve než-li píseň dohraje, tak vyhrál nejen uznání ostaních, ale také předem domluvenou částku.

 

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.