Hitlerovo Orlí hnízdo - výlet za skvostem architektury

Hitlerovo Orlí hnízdo - výlet za skvostem architektury
Autor: Jirka Kotrba
Datum: 28.08.2018

Sdílejte s přáteli

V neuvěřitelné výšce, v neuvěřitelných podmínkách a za neuvěřitelně krátký čas bylo postaveno Orlí hnízdo. Tato rezidence byla dárek k 50. narozeninám Adolfa Hitlera a nabízela neskutečné výhledy.

Na všech mapách a informačních brožurách toto výletní místo najdete pod názvem Kehlsteinhaus. Přesně tak toto místo nacisté nazývali a samotný název "Orlí hnízdo" prvně použil francouzský vyslanec, který sem byl pozván v roce 1938. Návštěva Orlího hnízda je fascinující, zároveň je ale třeba počítat s davy lidí. Proto doporučujeme vydat se nahoru co nejdříve ráno, kdy většina turistů ještě sedí u snídaně.

Historie

Stavba honosné horské chaty na hoře Kehlstein, ve výšce 1834 metrů nad mořem a vybudování přístupové cesty k ní bylo ve své době nevídaným stavitelským a inženýrským počinem. Výběr tohoto místa nebyl náhodný, Hitler si v celé oblasti Berchtesgadenska budoval militarizované zóny a právě z Orlího hnízda byl na ně nejlepší výhled.

Na místě dnešního Orlího hnízda stávala horská chata, kterou si právě Bormann vyhlédnul a na jejím místě se rozhodl postavit tuto rezidenci. Na stavbě nepracovali ani váleční zajatci, ani vězni, ale více než tři tisíce dobře placených německých, rakouských a italských dělníků. Vybudování tohoto sídla mělo demonstrovat megalomanskou představu toho, že ve Třetí říši není nic nemožné a německý dělník nebo inženýr je schopen čehokoli. Na stavbě se pracovalo ve dne v noci, za jakéhokoliv počasí a díky tomu celá stavba trvala pouhých třináct měsíců. Náklady se vyšplhaly do astronomické výše 30 milionů říšských marek, které by dnes odpovídaly částce asi 120 milionů eur.

Hitlerovo Orlí hnízdo - výlet za skvostem architektury

Sám Hitler neměl tento velkolepý dárek příliš v oblibě a zavítal sem pouze několikrát a to především, pokud chtěl zapůsobit na důležité návštěvy. Trpěl totiž strachem z výšek, závratěmi a také klaustrofobií. Ta ho přepadala zejména ve výtahu vybudovaném v nitru hory, kterým se člověk do útrob Orlího hnízda dodnes dostane. V daleko větší oblibě měla toto místo Hitlerova milenka Eva Braunová, která se sem jezdila opalovat a také tu pořádala nejrůznější oslavy a party.

Na konci války měly být zničeny všechny vojenské objekty v Berchtesgadenu a okolí, včetně objektu na Kehlsteinu. Bombardování nakonec uniklo pouze Orlí hnízdo. Celá tato oblast byla právě díky Hitlerovi velmi zdiskreditovaná a trvalo mnoho let, než se sem začali turisté opět vracet.

Adrenalinová cesta

Motorku můžete nechat na malém parkovišti a na lavičce se převléknout do civilního oblečení. Na Orlí hnízdo se můžete dostat z Obersalzbergu buďto speciálním autobusem nebo pěšky. Pro pěší výlet je Rossfeld Strasse dobrý výchozí bod, protože máte pár set metrů nadmořské výšky k dobru, ale i tak je potřeba připravit se na několikahodinový výšlap. Jízda autobusem po původní silnici úzké pouhé čtyři metry je také nevšední zážitek. Autobusy vás dovezou 124 metrů pod Orlí hnízdo. Poté se projde původním tunelem k luxusnímu výtahu v nitru hory. Ten už vás během pár sekund zaveze přímo do interiéru rezidence.

Uvnitř rezidence však není ani památky po Hitlerovi nebo její nacistické minulosti. Jen v některých místech jsou vystaveny fotografie z historie stavby. Naštěstí vše vynahradí nezapomenutelný výhled, ale i na ten musíte mít bohužel štěstí, protože počasí se zde mění jako na houpačce. Ale když vše vyjde, vynoří se před vámi alpští velikáni, jezero Königsee i samotný Salcburk.

Budova slouží také jako restaurace podávající bavorské speciality. Většina původního nábytku byla již dávno rozebrána, ale něco přeci jen zůstalo. Třeba ohromný mramorový krb, dárek Hitlerovi od Mussoliniho. Vypravíte-li se na Orlí hnízdo, máte však především možnost zasednout ke stolu na stejném místě, kam kdysi Hitler zval vzácné návštěvy a kde Eva Braunová pořádala svoje opulentní večírky. S ohledem na velké množství turistů a malý počet obsluhujícího personálu je návštěva skutečně jen pro vytrvalé a většina návštěvníků se spokojí s vlastním občerstvením.

Hitlerovo Orlí hnízdo - výlet za skvostem architektury
 

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.