Motorkářské nášivky - historie

Motorkářské nášivky - historie
Autor: Jan Půlkrábek
Datum: 13.04.2019

Sdílejte s přáteli

Vesta plná nášivek je nezaměnitelným symbolem motorkářské kultury. Nášivkami na vestách vyjádřují motorkáři svůj životní styl a také jsou symbolem rebelie a individuality.

Na úplném počátku, kdy se začínala psát motocyklová historie, motorky sloužily jen jako levný dopravní prostředek a tehdejší motorkáři si většinou oblékali montérkové kombinézy, které sloužily jako pracovní ochrana při údržbě motocyklu.

Výrazná změna nastala po druhé světové válce. Veteráni, kteří se vraceli zpátky do svých domovů, se potřebovali zbavit následků stresu, kterému podléhali během válečného konfliktu. Právě jízda na motorce jim pomáhala překonat monotónnost klidného života do kterého se vrátili, a poskytovala dostatečně vysokou dávku adrenalinu a vzrušení.

Tak jak se motocykly stávaly silnějšími a rychlejšími, vzrůstala také potřeba zvýšené ochrany. Montérkové kombinézy již nebyly dostačující a válečná bunda Bomber tak byla logickou volbou. Tyto bundy nabízely lepší ochranu a stávaly se běžným znakem jezdců a motocyklových klubů.

Již v průběhu války vojáci znázorňovali nejrůznější kresby tehdejší americké popové kultury (od postaviček z nedělních kreslených seriálů až po legendární PinUp dívky), které jim dodávaly pocit sounáležitosti, pohody, síly, ochrany a odvahy. Tendence držet se věcí, které jim jsou dobře známé se projevila také u nově vznikajících spojenectví motocyklových fanoušků. Členové jednotlivých motorkářských uskupení si na své bundy kreslili obrázky jako za války a definovali tak svoji identitu. Postupem času se z kreslených klubových znaků přešlo nejprve na ručně a později strojově vyšívané nášivky.

V dnešní době jsou již nášivky naprosto běžnou součástí motorkářské kultury. Motorkáři si na své vesty dávají nejrůznější nášivky. Nechat si vyrobit nášivku podle vlastního návrhu dnes není žádný problém. Tuto službu nabízí celá řada firem, ale není nášivka jako nášivka. Například skautské nášivky mohou být jen textilní, protože se přišívají na košile, ale prošít koženou kombinézu je téměř nemožné. Proto je vhodné, aby motorkářské nášivky byly ze spodní části potažené tenkou vrstvou vosku a umožňovaly tak připevnění speciálním lepidlem. Co se týká dodavatele, tak osobně mohu doporučit vysivane.cz kde jsem nechal realizovat již několik výšivek a zatím nebyl důvod k nespokojenosti.

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!