Skútr ČZ Typ 506 – návrat Prasete s elektrickým motorem

Skútr ČZ Typ 506 – návrat Prasete s elektrickým motorem
Autor: Jan Půlkrábek
Datum: 28.09.2014

Sdílejte s přáteli

Legendární skútr značky ČZ, kterému se neřeklo jinak než-li„Prase“, se po půl století opět vrací. Nově bude poháněn elektrickým motorem, což ovšem na první pohled nebude vůbec patrné.

Dovolím si tvrdit, že legendární skútr strakonické "čezety", kterému pro jeho specifické tvary neřeklo jinak než-li "prase" zná opravdu každý. Skútr vznikl v padesátých letech a ve své době to byl doslova revoluční stroj, který si v ničem nezadal s italskými vespami. Prodalo se ho přes 115 tisíc kusů a dodnes patří k vyhledávaným veteránům.

Značku Čezeta si v nedávné době zaregistrovala společnost Čezeta motors s.r.o. a přichází se zajímavým projektem, který má oživit někdejší slávu této ikony československých silnic. Na světě je zatím pět prototypů vyrobených z repasovaných veteránů, ale již nyní firma zamýšlí vyrábět skútry sériově (odhadovaná cena je něco okolo 250 000 korun).

Nový model ČZ 506 si zachovává všechny rysy svého předchůdce. Jako pohon zde však slouží elektromotor v zadním kole a lithium-ionové baterie s kapacitou 5kWh. Ty dávají skútru dojezd v rozmezí 75-85 km. V případě přidání systému rekuperace by se dojezd mohl dostat až na 100 km.

Nabíjení probíhá standardním systémem, zásuvka je pod původním víčkem nádrže a lze ji připojit prakticky ke každému typu napájení od domovské zásuvky až po nabíjecí stanice. Plné nabití skútru by mělo trvat zhruba 4 až 5 hodin. Příjemnou funkcí je pak také možnost naprogramování průběhu výkonu motoru – stačí připojit notebook a nastavit si vše podle své chuti.

 

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.