Top 5 tipů na výlet v Libereckém kraji

Top 5 tipů na výlet v Libereckém kraji
Autor: Jirka Kotrba
Datum: 12.07.2015

Sdílejte s přáteli

Liberecký kraj leží na samém severu Čech. Zabírá přibližně 4% území České republiky a jedná se tak o druhý územně nejmenší kraj. Dnes vám představíme 5 našich nejlepších tipů na výlet v tomto regionu.

Ještěd

Ještěd je považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberec. I přestože již v roce 1737 byl nad Libercem na vrcholu skaliska vztyčen první z řady křížů, zájem turistů o toto místo výrazně stoupl až v polovině 19. století. Turistům však nestačil jen pouhý nádherný výhled po okolí, přáli si načerpat síly a proto roku 1847 byl na vrcholu této hory postaven domek, který sloužil jako občerstvovací stanice.

Roku 1868 byl dřevěný domek nahrazen kamennou chatou, vedle které v roce 1876 vyrostla 5 metrů vysoká vyhlídková věž. Ta však musela být záhy stržena. Stále větší nápor návštěvníků vedl k vybudování nové mohutnější kamenné budovy s 23 metrů vysokou rozhlednou, která však později shořela.

Stavba současného vysílače a hotelu probíhala v letech 1966 až 1973. Autor projektu, Karel Hubáček dostal za tento svůj návrh v roce 1969 cenu Mezinárodní unie architektů – cenu Augusta Perreta, nejvýznamnější ocenění, kterého se kdy českému architektovi podařilo dosáhnout. V roce 2000 získala stavba titul „Nejvýznamnější česká stavba 20. století“ a od 1. ledna 2006 je prohlášena národní kulturní památkou ČR.

Ještěd - 1. tip na výlet v Libereckém kraji

Rozhledna Maják a muzeum Járy Cimrmana

Nedaleko obce Kořenov se nachází nejmladší dřevěná rozhledna Jizerských hor. Rozhledna byla postavena v letech 2011 až 2013 podle projektu Martina Rajniše, který mimo jiné navrhoval poštovnu na Sněžce. Na rozhlednu vede 115 schodů a její originální konstrukce svým tvarem skutečně připomíná maják.

V budově pod rozhlednou se nachází první oficiální muzeum Járy Cimrmana, které bylo pokřtěno početným souborem herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem. V muzeu je umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana, která byla dosud přechovávaná v depozitářích společnosti a divadla JC v Praze.

Rozhledna Maják a muzeum Járy Cimrmana - 2. tip na výlet v Libereckém kraji

Tesařovská kaple

Kaple se nachází přibližně 200 metrů severně od Informačního centra v Kořenově a tvoří dominantu celé obce. Jedná se o osmibokou kapli postavenou místními evangelíky svépomocí roku 1909. Hřbitov, který kapli obklopuje, byl založen v roce 1911, ale císařskými úřady byl oficiálně uznán až v roce 1913. V současnosti je kaple veřejnosti nepřístupná.

Tesařovská kaple - 3. tip na výlet v Libereckém kraji

Obří sud Javorník

Na kopci Javorníku nedaleko od rychlostní komunikace mezi Prahou a Libercem se nachází všesportovní areál Obří sud. Kromě zajímavé atrakce - restaurace ve tvaru obřího sudu se zde ještě můžete svézt na 1100 metrů dlouhé trubkové bobové dráze, která je nejdelší bobovou dráhou v České republice

Obří sud Javorník - 4. tip na výlet v Libereckém kraji

Kryštofovo údolí

Kryštofovo Údolí se rozkládá v hlubokém údolí říčky Rokytka pod svahy Ještědského hřbetu. Většina budov v obci jsou roubené a hrázděné domy, proto byla prohlášena za vesnickou památkovou rezervaci. Nejcennější historickou památkou je ranně barokní dřevěný kostel svatého Kryštofa z konce 17. století. Je to jediná zachovalá roubená stavba zakrytá břidlicí ve zdejším kraji. Stěny i strop tohoto kostela jsou vyzdobeny 15 malbami ze života Krista. Vedle kostela je márnice a zvonice s šindelovou střechou ve tvaru makovice.

Místní technickou památkou je Novinský železniční viadukt, který je jeden z nejromantičtějších a největších viaduktů v Česku. Viadukt je 198 metrů dlouhý a postaven je do oblouku. Stojí na 14ti podpěrných sloupech dlouhých 30 metrů.

Další zajímavostí je vesnický orloj, který je umístěn ve věžové budově bývalé trafostanice. Průčelí vévodí dvě okénka, v nichž každou hodinu defiluje 12 apoštolů po vzoru pražského Staroměstského orloje.

Kryštofovo údolí - 5. tip na výlet v Libereckém kraji
 

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.