Wroclaw - trpaslík na každém kroku

Wroclaw - trpaslík na každém kroku
Autor: Jirka Kotrba
Datum: 03.09.2018

Sdílejte s přáteli

Trpaslíci ve Wroclawi jsou nevídaný fenomén. Stali se novým symbolem historického tohoto města, i když začátky pro tyto skřítky nebyli lehké.

Mezi jedno z nejkrásnějších měst Polska bezpochyby patří Wroclaw (česky Vratislav). Pokud do sem zavítáte, nemůžete si nevšimnout některého z trpaslíků, které potkáte téměř na každém kroku. Malí bronzoví trpaslíci (nebo také Krasnale či Krasnoludki jak je obyvatelé metropole nazývají) znázorňují snad všechny možné lidské vlastnosti či činnosti. Jsou vtipní i rozkošní a díky tomu je místní lidé milují.

Vratislavští trpaslíci dnes již patří ke koloritu města, ale nebylo tomu tak vždy. Úplně první trpaslík (kterému se dnes říká „Táta trpaslík“) se v ulicích objevil v roce 2001 a původně šlo o pomník happeningovému hnutí mladých z 80. let s názvem Oranžová alternativa, jehož symbolem byl kromě oranžové barvy právě trpaslík.

Wroclaw - trpaslík na každém kroku

Další trpaslík přibyl v roce 2003, ale opět nic zvláštního nezpůsobil. Teprve o 2 roky později vytvořil místní mladý umělec Tomasz Moczek pět nových trpaslíků (tzv. Syzyfki, tedy pracující trpaslíky) a spustil tím doslova trpasličí lavinu. V dalších sedmi letech přibylo ve městě neuvěřitelných dvě stě padesát sošek malých skřítků. Jsou naprosto všude, schovávají v bočních uličkách i na hlavních třídách, můžete je potkat u řeky nebo před vchody do kostela. V současné době jich je k vidění několik stovek a další přibývají. Pokud se otevírá nějaký nový obchod nebo restaurace, provozovatel si téměř automaticky pořídí na vlastní náklady před dveře svého trpaslíka.

Mapa k trpaslíkům

Krasnale se stali hitem turistů. Pokud se chcete vydat na „lov skřítků“, nebude to snadný úkol. Ačkoliv si můžete za několik málo zlotých koupit mapku či si do mobilu stáhnout aplikaci, která Vás za trpaslíky zavede, věřte, že všechny stejně nenajdete. Někteří mini-mužíčci poslušně stojí u paty domu či se promenádují po městské dlažbě, ale jiní se usídlili třeba na okenní římse, vršek lampy nebo nedalekou kašnu.

Wroclaw - trpaslík na každém kroku
 

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.