Typ: | Muzeum, skanzen |
Adresa: | Vysočina – Veselý Kopec okres Chrudim Pardubický kraj Česko |
GPS: | 49.7613775N, 15.8376442E |
V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.
Skanzen Veselý Kopec dnes tvoří téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Zdejší expozice přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Zemědělské usedlosti doplňují nejen drobné vesnické stavby (špýchar, chlívky, haltýř apod.), ale i lidové technické památky na vodní pohon. Nejvýznamnější z nich je vodní obilní mlýn přenesený na základy původního veselokopeckého mlýnu.
Najdete zde také čtrnáctibokou stodolou z roku 1680 ze Sádku u Poličky, o kus dál stojí maringotka starých loutkářů se sbírkou staré zemědělské techniky. Za vidění stojí i statek z Mokré Lhoty u Nových Hradů s krásným, blankytně modrým klasicistním průčelím, roubeným špýcharem a kolekcí zemědělských strojů, a usedlost U Pilných s velkým dřevěným holubníkem, kterou si už mnohokrát vybrali čeští filmaři. Vzpomínáte například na filmy Nesmrtelná teta nebo Lotrando a Zubejda?
Z dalších zajímavých objektů můžeme jmenovat např. sušky, bělidlo, včelín a zvoničku. Snahou je vytvoření atmosféry autentického způsobu života i hospodaření drobných zemědělců v prostředí kopcovité krajiny. Ve skanzenu se pravidelně konají zajímavé akce, např. jarmarky, trhy, předvádění tradiční výroby, apod.
Nenechte si ujít ani část skanzenu v údolí říčky Chrudimky, kde objevíte technické památky na vodní pohon, například klasický mlýn na obilí. Sílu vody využívala k pohonu důmyslných mechanismů i stoupa na kroupy a varna povidel, poblíž stojí také vodní olejna, pila a stupník na tlučení třísla.
V roubence přenesené z nedaleké Možděnice najdete expozici staré kolářské dílny. Můžete se zde dozvědět, jak se v minulosti vyráběla kola k žebřiňáku nebo jaké dřevo a nástroje kolář k výrobě používal.
Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.
Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!