Typ: | Hrad, zámek, tvrz |
Adresa: | 33554 Žinkovy okres Plzeň - jih Plzeňský kraj Česká republika |
GPS: | 49° 28' 42.82'' severní šířky 13° 30' 11.38'' východní délky |
Vodní tvrz v Žinkovech je poprvé zmiňována v roce 1176 coby sídlo Oldřicha Drslavce, syna plzeňského kastelána a prefekta na hradišti v dnešním Starém Plzenci. V letech 1252-59 byl Půtou z rodu Drslaviců zbudován nedaleký hrádek a nazván po svém zakladateli, jak začínalo být tehdy módním – německy Potenštejn (Půtův kámen).
Dolní vodní hrad s obrannou věží a dvěma obytnými stavbami prošel od těch dob řadou nákladných přestaveb. Od poloviny 15. století vlastnili Žinkovy páni z Klenové, kteří ve druhé polovině 17. století přestavěli hrad, nebo chcete-li vodní tvrz na raně barokní zámek, jehož části se nám dochovali dosud v zámeckých zdech. V 18. a 19. století se na zámku vystřídala řada majitelů, od hrabat ze Steinau, pánů z Vrtby přes Lobkovice, Stauffenberga a Harracha, od kterého v roce 1897 kupuje zámek Karel Wesselý. Tento majitel pod vedením vídeňských architektů Helmera a Fellnera přestavuje zámek defakto do současné podoby.
Neméně zajímavou je také slavná filmová historie objektu. Na zámku se v roce 1981 natáčela například československá pohádka s Marikou Gombitovou a Miroslavem Žbirkou Neberte nám princeznu a v roce 1953 film dle povídky Svatopluka Čecha Jestřáb kontra Hrdlička s Františkem Smolíkem a Jaroslavem Marvanem. Dále americký film Fatherland (1994) o tom, co by nastalo, kdyby Hitler vyhrál válku, či dramatický příběh Pramen života (2000) v režii Milana Cieslara. Z vyprávění pamětníků vyplývá, že ze žinkovského parku by mohla pocházet i část záběrů z pohádky Pyšná princezna (1952), neboť ten u zámku Hluboká nad Vltavou, kde vznikala většina záběrů, nevyhovoval zcela představám jeho tvůrců.
Pokud se Vám náš motorkářský server líbí, dejte nám to vědět kliknutím na tlačítko "To se mi líbí" a získejte tak nejnovější informace, fotky a videa.
Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!