zámek Žinkovy

zámek Žinkovy - tip na výlet v Plzeňském kraji
Typ: Hrad, zámek, tvrz
   
Adresa: 33554 Žinkovy
okres Plzeň - jih
Plzeňský kraj
Česká republika
 
GPS: 49° 28' 42.82'' severní šířky
13° 30' 11.38'' východní délky

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Vodní tvrz v Žinkovech je poprvé zmiňována v roce 1176 coby sídlo Oldřicha Drslavce, syna plzeňského kastelána a prefekta na hradišti v dnešním Starém Plzenci. V letech 1252-59 byl Půtou z rodu Drslaviců zbudován nedaleký hrádek a nazván po svém zakladateli, jak začínalo být tehdy módním – německy Potenštejn (Půtův kámen).

Dolní vodní hrad s obrannou věží a dvěma obytnými stavbami prošel od těch dob řadou nákladných přestaveb. Od poloviny 15. století vlastnili Žinkovy páni z Klenové, kteří ve druhé polovině 17. století přestavěli hrad, nebo chcete-li vodní tvrz na raně barokní zámek, jehož části se nám dochovali dosud v zámeckých zdech. V 18. a 19. století se na zámku vystřídala řada majitelů, od hrabat ze Steinau, pánů z Vrtby přes Lobkovice, Stauffenberga a Harracha, od kterého v roce 1897 kupuje zámek Karel Wesselý. Tento majitel pod vedením vídeňských architektů Helmera a Fellnera přestavuje zámek defakto do současné podoby.

Neméně zajímavou je také slavná filmová historie objektu. Na zámku se v roce 1981 natáčela například československá pohádka s Marikou Gombitovou a Miroslavem Žbirkou Neberte nám princeznu a v roce 1953 film dle povídky Svatopluka Čecha Jestřáb kontra Hrdlička s Františkem Smolíkem a Jaroslavem Marvanem. Dále americký film Fatherland (1994) o tom, co by nastalo, kdyby Hitler vyhrál válku, či dramatický příběh Pramen života (2000) v režii Milana Cieslara. Z vyprávění pamětníků vyplývá, že ze žinkovského parku by mohla pocházet i část záběrů z pohádky Pyšná princezna (1952), neboť ten u zámku Hluboká nad Vltavou, kde vznikala většina záběrů, nevyhovoval zcela představám jeho tvůrců.

Fotogalerie

zámek Žinkovy zámek Žinkovy zámek Žinkovy

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

info@... - motorkář, který navštívil zámek Žinkovyinfo@...
rasi1357@... - motorkář, který navštívil zámek Žinkovyrasi1357@...
zurul@... - motorkář, který navštívil zámek Žinkovyzurul@...
lucka@... - motorkář, který navštívil zámek Žinkovylucka@...
+8

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den
Reklama
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!