☰   Menu
Nejzajímavější silnice Evropy - i cesta může být cíl

V Evropě je plno nádherných silnic, které jsou pro fanoušky jednostopých vozidel doslova rájem. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které rozhodně stojí za projetí.

Jedna z písní české rockové hudební skupina "Mňága a Žďorp" se jmenoval "I cesta může být cíl". A asi pro nikoho to neplatí více, než-li právě pro motorkáře. Chcete-li si samotnou jízdu maximálně užít, doporučujeme navštívit některou z následujících tras.

Grossglockner, Rakouské Alpy

Grossglockner je nejvyšší hora Rakouska. Vysokohorská silnice, která na tuto horu vede, je nejvyšší cesta přes horský průsmyku v celém Rakousku. Pro maximální požitek je doporučována jízda velmi brzy ráno, protože během slunných letních dnů tu zpravidla bývá narváno.

Po cestě se můžete zastavit třeba na vyhlídce císaře Františka Josefa, která se nachází v nadmořské výšce 2 369 metrů. Poblíž je také průsmyk Hochtor s mnoha zatáčkami a výhledem na rakouskou krajinu.

Pro vjetí na silnici Grossglockner je sice třeba uhradit poplatek 24 euro (pro osobní automotbily 34 euro), ale nenechte se touto částkou odradit. Více takových vozovek s velmi dobrým povrchem a krásným výhledem do krajiny je v Evropě jen velmi málo.

Grossglockner - Rakouské Alpy - Nejzajímavější silnice Evropy

Průsmyk Furka, Švýcarsko

Jedno z nejvýše položených švýcarských sedel "Furkapass" leží ve výšce 2431 metrů nad mořem. Skrze tento průsmyk vede okreska dlouhá 30 kilometrů a cestovatelům nabízí nespočet zatáček a nádherná panoramata. Na této silnici se natáčel třetí bondovka jménem Goldfinger, což dokazuje její vyjímečnost.

Furkapass - Švýcarsko - Nejzajímavější silnice Evropy

Průsmyk Flüela, Švýcarsko

Mezi městy Zernez a Davos, průsmykem Flüela vede nádherná silnice, která díky minimálnímu množství obydlených částí umožňuje plynulý průjezd bez častého zpomalování. Svižnějším tempem tak projedete krásnými částmi alpského lesa, ale i několika klikatými úseky, které se nachází v hlavním údolí. Všechny silnice v průsmyku Flüela jsou navíc ve skvělém stavu (absolutně bez výmolů).

Průsmyk Flüela - Švýcarsko - Nejzajímavější silnice Evropy

Napoleonova cesta, Alpes-Maritimes, Francie

Napoleonova cesta nebo-li "Route Napoléon" byla poprvé otevřena v roce 1932. Je to kombinace fantastických scenérii a více než 150 kilometrů dlouhé kvalitní silnice. Na rozdíl od horských průsmyků, na této cestě si přijdou na své zejména vlastníci výkonných strojů preferující rovné úseky. Po cestě se navíc nachází spousta míst jako dělaných pro focení selfie.

Pouhých 40 kilometrů od této silnice se navíc nachází "Gorge de Verdon", což je francouzská verze amerického Grand Canyonu. Z výšky 730 metrů můžete shlédnout přímo do rokle.

Napoleonova cesta - Francie - Nejzajímavější silnice Evropy

Cesta Gentelly, Alpes-Maritimes, Francie

Nedaleko Napoleonovy cesty se nachází trasa Gentelly, další chlouba francouzských silničářů. Kromě kvalitně zpracované silnice a nádherného výhledu, je tato silnice zajímavá skalními útvary, které často tvoří malé tunely přímo na silnici.

Cesta Gentelly - Alpes Maritimes - Francie - Nejzajímavější silnice Evropy

Col de Turini, Francie

Jeden z nejslavnějších průsmyků rallye Monte Carlo, jehož noční zkouška dostala přezdívku "Noc dlouhých ohňů". Rychlé úseky střídají technické pasáže plné zatáček, nicméně vzhledem k běžnému provozu doporučujeme dodržovat maximální povolenou rychlost.

Col de Turini - Francie - Nejzajímavější silnice Evropy

Transfagarasan, Rumunsko

Rumunský Transfagarasan bezesporu patří mezi nejpopulárnější evropské silnice. Jeremy Clarkson v jedné z epizod seriálu Top Gear o této destinaci dokonce řekl, že je to nejlepší silnice světa.

Silnice byla původně postavena ze strategických důvodů pro vojáky. Nabízí mnoho strmých klesání i stoupání, jen je potřeba přizpůsobit styl jízdy nesčetné množství výmolů. Ideálním časem pro návštěvu místa jsou brzká letní rána. Transfagarasan je navíc otevřen jen v sezoně (od června do října). Občas se poštěstí i jízda v listopadu, to ale již záleží na povětrnostních podmínkách.

Transfagarasan - Rumunsko - Nejzajímavější silnice Evropy

Průsmyk Stelvio, Itálie

Průsmyk Passo dello Stelvio aspiruje na nejznámější silnici v Evropě. Nachází se jen dvě stovky metrů od hranice se Švýcarskem a s nadmořskou výškou 2757 metrů nad mořem se jedná o třetí nejvýše položenou vozovku v Alpách. Krásné výhledy do krajiny jsou bohužel vykoupeny velkým množstvím turistů a v neposlední řadě také úzkou a nepříliš kvalitní vozovkou.

Passo dello Stelvio - Itálie - Nejzajímavější silnice Evropy

Pobřeží Amalfi, Itálie

Pobřeží Amalfi je považováno za jednu z nejhezčích částí Itálie. Silnice vede podél pobřeží Tyrhénského moře, přičemž z druhé strany se tyčí vysoké hory.

Pobřeží Amalfi - Itálie - Nejzajímavější silnice Evropy

Vojenská cesta A93, Skotská vysočina

Stará vojenská silnice A93 se nachází v národním parku Cairngorms a je doslova uprostřed ničeho. Na silnici se mísí krásné táhlé zatáčky společně s prudkými stoupáními i klesáními, které v mnoha místech připomínají jízdu po horské dráze. Nekonečný výhled na krajinu a hory v kombinaci s naprostým klidem, který občas naruší jen pasoucí se ovce a jehňata zaručuje nezapomenutelné zážitky. Tohle je rozhodně silnice, která by vám při letním putování Evropou neměla uniknout.

Vojenská cesta A93 - Skotská vysočina - Nejzajímavější silnice Evropy

San Bernardino Pass, Švýcarské Alpy

San Bernardino Pass je vysokohorský průsmyk ve švýcarských Alpách, spojující údolí Hinterrhein a Mesolcina. Jízda po staré silnici je opravdovým zážitkem a také prověrkou vytrvalosti vaší i vašeho stroje. Kromě jízdních dojmů si můžete odnést tak0 zážitek v podobě návštěvy některého z opuštěných hradů. Ve středověku totiž tato cesta byla hlavním obchodním tahem mezi severem a jihem Evropy.

San Bernardino Pass - Švýcarské Alpy - Nejzajímavější silnice Evropy

Trollstigen, Norsko

Trollstigen (česky Cesta Trollů) je úsek cesty. Cesta stoupá po svahu skalního masívu od hladiny moře až do výšky 800 metrů. Na vrcholu této cesty můžete navštívit vyhlídkovou plošinu s krásným výhledem na vodopád Stigfossen.

Trollstigen - Norsko - Nejzajímavější silnice Evropy

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.