Čičmany

Čičmany - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Zajímavost
Muzeum, skanzen
   
Adresa: 01317 Čičmany
okres Žilina
Žilinský kraj
Slovensko
 
GPS: 48.95601N, 18.51681E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Čičmany jsou rázovitou obcí nacházející se v nadmořské výšce 655 pod masívem Strážova, nejvyššího vrcholu Strážovských vrchů. Čičmany jsou tak nejvýše položenou obcí v Žilinském okrese. Do Čičman se nejsnadněji dostaneme ze silnice vedoucí z Fačkova do Fačkovského sedla na jižním okraji Malé Fatry. Další cesta do Čičman vede od Nitranského Pravna a Košece.

Čičmany jsou prvně písemně zmiňovány v roce 1272. Dnes je tato obec známá především díky lidové architektuře a vyšívaným krojům. Zdejší dřevěnice s malovanými bílými ornamenty z vápna jsou opravdu nezaměnitelném prvkem a na Slovensku nemají obdoby. Tyto ornamenty mají pocházet z motivů zdejších vyšívaných krojů. U nich se, alespoň podle některých zdrojů, díky bohaté ornamentální výzdobě, barevné kompozici a červenému vlněnému pásu u ženských krojů předpokládá balkánský původ (Bulharsko).

Domy v Čičmanech se ornamenty začaly zdobit před více než 200 lety. Vedle estetické funkce měly plnit i funkci konzervační. Při poslední návštěvě Čičman jsme měli štěstí. Hned vedle Radenova domu se ochotný a sympatický majitel zrovna pouštěl do oprav venkovní výzdoby, takže vedle praktické ukázky obnovy jsme se něco dozvěděli i o technologii povrchových úprav původních čičmanských domů.

 

Fotogalerie

Čičmany Čičmany Čičmany

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

Jezek_tom@... - motorkář, který navštívil ČičmanyJezek_tom@...
vasak660@... - motorkář, který navštívil Čičmanyvasak660@...
p.dobrocani@... - motorkář, který navštívil Čičmanyp.dobrocani@...
lubikk@... - motorkář, který navštívil Čičmanylubikk@...
+37
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.