☰   Menu
1 / 2
Dřevěný kostel - Bodružal - Slovenská republika - tip na výlet
Dřevěný kostel - Bodružal

Dřevěný řeckokatolický chrám sv. Mikuláše v Bodružali je jeden z nejstarších dřevěných chrámů na Slovensku. Výstavba chrámu se datuje do roku 1658. Patronem chrámu je biskup a divotvorce Mikuláš. Svatý Mikuláš se stal kolem roku 300 biskupem v Myře v Malé Asii a vyznačoval se nesmírnou dobročinností.

Bodružalský chrám je tříprostorová srubová stavba sestávající z menšího presbytáře čtvercového půdorysu, z větší čtvercové lodě a předsíně pod hlavní věží. Z vnější strany je chrám obložen deskami a šindelovou střechou. Pyramidová střecha je zakončena Makovička s bohatě zdobenými kovanými kříži. Spodek předsíně, loď a svatyně jsou vertikální obloženy deskami. Hlavní věž je dvoudílná, nahoru se zužující, pokryta deskami a lištami. Ve věži se nacházejí tři zvony, nejstarší je z roku 1759. Areál chrámu je obehnaný dřevěnou ohradou se šindelovou stříškou a vstupní brankou téměř kruhového půdorysu.

Ikonostas je jedinečný a výjimečný tím, že jako jediný známý ikonostas je malovaný z obou stran. Na zadní stranu původního ikonostasu ze 17. století byl v 18. století namalovaný současný ikonostas. V roce 1968 byla ikona Krista Učitele podélně rozdělena na dvě části. Zadní část - ikona svatého Pavla s jiným učedníkem se nachází v lodi na jižní stěně. Kvůli možnému nevratnému poškození ikonostasu se od oddělování jednotlivých ikon upustilo.

Hlavní oltář za ikonostasem je barokní, se starším obrazem Ukřižování. Ve spodní části oltáře je ikona Krista padajícího pod křížem. Vzácností je i nástěnná malba z 18. století zobrazující Poslední soud a Ukřižování. Ikonostas a nástěnné malby byly naposledy restaurovány v roce 1995. Chrám prošel rekonstrukcí v 18. století, pak v roce 1902, po válce v roce 1945 a naposledy v letech 2004 - 2008. Chrám v Bodružali byl 7. července 2008 spolu s dalšími osmi dřevěnými památkami pod názvem "Dřevěné chrámy slovenské části Karpatského oblouku" zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO na základě výjimečné celosvětové hodnoty.Praktické informace

Bodružal
okres Svidník
Prešovský kraj
Slovensko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Církevní památka Slovensko

Tento tip na výlet zatím navštívil

1
registrovaný uživatel

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.