Dřevěný kostel - Ruská Bystrá

Dřevěný kostel - Ruská Bystrá - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Kostel, kaple, chrám, hřbitov
   
Adresa: Ruská Bystrá 49
07264 Ruská Bystrá
okres Sobrance
Košický kraj
Slovensko
 
GPS: 48.8567511N, 22.2966289E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

V Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 2008 zapsán i řeckokatolický Chrám přenesení ostatků svatého Mikuláše z obce Ruská Bystrá. Dřevěný kostelík slouží věřícím již téměř tři století.

Chrám stojí na svém původním místě od roku 1730. Za národní kulturní památku ho vyhlásili v roce 1968. Skládá se ze vstupní části, chrámové lodi a svatyně. Součástí jeho pětipodlažního ikonostasu jsou několik vzácné ikony, některé jsou starší než samotný kostelík.

"Carské dveře uvnitř chrámu jsou zdobeny výjevy Zvěstování a čtyř evangelistů. V interiéru se dále nachází i mnoho dřevořezeb, jejichž hodnota je prakticky nevyčíslitelná," informoval TASR mluvčí košické řeckokatolické eparchie Michal Hospodář.

Ze západní strany srubové stavby vyrůstá podle jeho slov mohutná věž ukončena cibulí a tříramenným křížem. Druhá, menší věžička, která se nachází nad svatyní, má podobný tvar. Obě pokrývá dřevěný šindel.

Vzácný chrám prošel před časem kompletní obnovou interiéru, jako i exteriérových částí. "Rekonstrukce byla ukončena v roce 1989," doplnil Hospodár.

Do kostelíka na Slovensko-ukrajinském pohraničí umístili loni vzácnou relikvii, takzvané myro sv. Mikuláše. Pochází z baziliky v italském městě Bari, kde spočívají ostatky tohoto světce. Do Ruské Bystré ji přinesl Lorenzo Lorusso, převor dominikánské komunity, která papežskou baziliku spravuje.

V Ruské Bystré se konají pravidelně nedělní svaté liturgie. Při nedávné slavnosti si zde připomněli věřící 7. výročí zápisu kostelíka do seznamu UNESCO, jakož i 610. výročí první písemné zmínky o obci.

 

Mapa

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.