☰   Menu
1 / 2
Dřevěný kostel - Ruská Bystrá - Slovenská republika - tip na výlet
Dřevěný kostel - Ruská Bystrá

V Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 2008 zapsán i řeckokatolický Chrám přenesení ostatků svatého Mikuláše z obce Ruská Bystrá. Dřevěný kostelík slouží věřícím již téměř tři století.

Chrám stojí na svém původním místě od roku 1730. Za národní kulturní památku ho vyhlásili v roce 1968. Skládá se ze vstupní části, chrámové lodi a svatyně. Součástí jeho pětipodlažního ikonostasu jsou několik vzácné ikony, některé jsou starší než samotný kostelík.

"Carské dveře uvnitř chrámu jsou zdobeny výjevy Zvěstování a čtyř evangelistů. V interiéru se dále nachází i mnoho dřevořezeb, jejichž hodnota je prakticky nevyčíslitelná," informoval TASR mluvčí košické řeckokatolické eparchie Michal Hospodář.

Ze západní strany srubové stavby vyrůstá podle jeho slov mohutná věž ukončena cibulí a tříramenným křížem. Druhá, menší věžička, která se nachází nad svatyní, má podobný tvar. Obě pokrývá dřevěný šindel.

Vzácný chrám prošel před časem kompletní obnovou interiéru, jako i exteriérových částí. "Rekonstrukce byla ukončena v roce 1989," doplnil Hospodár.

Do kostelíka na Slovensko-ukrajinském pohraničí umístili loni vzácnou relikvii, takzvané myro sv. Mikuláše. Pochází z baziliky v italském městě Bari, kde spočívají ostatky tohoto světce. Do Ruské Bystré ji přinesl Lorenzo Lorusso, převor dominikánské komunity, která papežskou baziliku spravuje.

V Ruské Bystré se konají pravidelně nedělní svaté liturgie. Při nedávné slavnosti si zde připomněli věřící 7. výročí zápisu kostelíka do seznamu UNESCO, jakož i 610. výročí první písemné zmínky o obci.Praktické informace

Ruská Bystrá
okres Sobrance
Košický kraj
Slovensko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Církevní památka Slovensko

Tento tip na výlet již navštívili

2
registrovaní uživatelé

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.