☰   Menu
1 / 2
Dřevěný kostel - Topoľa - Slovenská republika - tip na výlet
Dřevěný kostel - Topoľa

Na nevysokém, nýbrž strmém kopci tyčícím se nad malebnou vesničkou Topoľa stojí již od roku 1700 srubový řeckokatolický kostelík zasvěcený sv. Michalovi archanděli. Kostelík je pokryt širokou šindelovou střechou, z níž vyčnívá nevelká věžička. V jeho interiéru se ukrývá ozdobný ikonostas, který je - podobně jako i samotný chrám - zapsán v seznamu národních kulturních památek ČR.

V předsíni kostelíka je instalována panelová expozice věnovaná dějinám řeckokatolické církve, a také významnému Topolski rodákovi, knězi a národnímu buditelů Alexandrovi Duchnovič. Vedle kostela se nachází dřevěná zvonice a válečný hřbitov z první světové války. Obec Topoľa ležící na území Národního parku Poloniny je turistickými trasami spojena s dalšími východoslovenskými Vieska pýšiacimi se vzácnými dřevěnými kostelíky - s Ruským Potokem a Uličské křivých. Návštěvu Topolski kostelíka tedy lze spojit tak s prohlídkou nádherné poloninskej přírody, jakož i s návštěvou dalších skvostů východoslovenské dřevěné sakrální architektury.Praktické informace

Topoľa
okres Snina
Prešovský kraj
Slovensko
Cíl je dostupný po lesní / polní cestě, kratší než 250 metrů.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Církevní památka Slovensko

Tento tip na výlet již navštívili

2
registrovaní uživatelé

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.