Dřevěný kostel - Topoľa

Dřevěný kostel - Topoľa - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Kostel, kaple, chrám, hřbitov
   
Adresa: 06765 Topoľa
okres Snina
Prešovský kraj
Slovensko
 
GPS: 49.0446306N, 22.3566497E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Na nevysokém, nýbrž strmém kopci tyčícím se nad malebnou vesničkou Topoľa stojí již od roku 1700 srubový řeckokatolický kostelík zasvěcený sv. Michalovi archanděli. Kostelík je pokryt širokou šindelovou střechou, z níž vyčnívá nevelká věžička. V jeho interiéru se ukrývá ozdobný ikonostas, který je - podobně jako i samotný chrám - zapsán v seznamu národních kulturních památek ČR.

V předsíni kostelíka je instalována panelová expozice věnovaná dějinám řeckokatolické církve, a také významnému Topolski rodákovi, knězi a národnímu buditelů Alexandrovi Duchnovič. Vedle kostela se nachází dřevěná zvonice a válečný hřbitov z první světové války. Obec Topoľa ležící na území Národního parku Poloniny je turistickými trasami spojena s dalšími východoslovenskými Vieska pýšiacimi se vzácnými dřevěnými kostelíky - s Ruským Potokem a Uličské křivých. Návštěvu Topolski kostelíka tedy lze spojit tak s prohlídkou nádherné poloninskej přírody, jakož i s návštěvou dalších skvostů východoslovenské dřevěné sakrální architektury.

 

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

ales.cab@... - motorkář, který navštívil Dřevěný kostel - Topoľaales.cab@...
 
 
 
 

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.