☰   Menu
1 / 3
Hora křížů - Kryžių kalnas, Litva
Hora křížů - Kryžių kalnas, Litva
2 / 3
Hora křížů - Kryžių kalnas, Litva
Hora křížů - Kryžių kalnas, Litva

Už ve 14. století byl na pahorku postaven rytířský hrad, který však zanikl. Samotné kříže se zde začali objevovat v 19. století. Tehdy totiž probíhala polsko-litevská povstání proti Ruskému impériu. Boje s nechtěnou ruskou nadvládou proběhly na území Litvy a Polska roku 1831 a poté v roce 1863. Těla mnohých obětí z povstání však nebyla nalezena nebo identifikovaná. Na vrchu po bývalé pevnosti tak začali pozůstalí umísťovat symbolické kříže.

Vypráví se ale také pověst, která přisuzuje vznik „litevské Mekky“ jinému původu. Jeden otec chtěl pomoci své nemocné dceři, a tak na pahorku vztyčil kříž. Dcera se uzdravila a rozneslo se to mezi lidmi. Lidé tak sem začali nosit kříže kvůli svým zbožným přáním. Pro Litevce má tento pahorek zvláštní význam. Během osamostatnění Litvy se právě sem chodili modlit za svou zemi, za oběti válek i za mír. To se nelíbilo komunistům a opakovaně se kříže snažili buldozery srovnat se zemí. Litevci se však nedali a kříže byly vždy znova vztyčeny.

Kříže se sem nosí dodnes. Asi ten nejznámější sem přinesl papež polského původu, Jan Pavel II. Socha Krista, kterou vrchu věnoval, stojí stále v popředí. Co se týče počtu křížů, dnes už nikdo neví. Na začátku 20. století zde bylo kolem 100 křížů, ke konci století to bylo už přes 40 000. Dnes těch křížů už je zde násobně více. Mluví se o 100 tisících. Klasické velké kříže jsou totiž ověšovány dalšími menšími křížky. I pojem „Vrch křížů“ či „Hora křížů“ je relativní, neboť symboly utrpení Krista už se rozlézají po okolní krajině.

Vrch křížů je nejen jedno z nejvýznamnějších duchovních míst Litvy, patří vůbec mezi nejdůležitější místa země. Své místo má i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes ho navštěvují zástupy turistů i poutníků z celého světa a návštěva místa patří k cestě do Litvy. Není to odtud ani do hlavního města Litvy – Vilnius.Praktické informace

Šiauliai
Litva
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Zajímavost Církevní památka Litva

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.