hrad a zámek Jindřichův Hradec

hrad a zámek Jindřichův Hradec - tip na výlet v Jihočeském kraji
Typ: Hrad, zámek, tvrz
   
Adresa: Dobrovského 1
37701 Jindřichův Hradec
okres Jindřichův Hradec
Jihočeský kraj
Česko
 
GPS: 49.1420006N, 15.0005483E
   
Web: http://www.zamek-jindrichuvhradec.eu
Email: jindrichuvhradec@npu.cz

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Zámek je tvořen složitým komplexem budov různého stáří. Jádro původního hradu se nachází na hlavním, třetím nádvoří. Jeho nejstarší stavbou je 32 m vysoká Černá věž (zvaná také Hladomorna), monumentální válcová věž ze 13. století. K ní přiléhá Starý palác, ojedinělá ukázka gotické hradní architektury. Zdejší místnost uchovává evropský unikát: jednu z nejcennějších památek našeho raně gotického nástěnného malířství, fresku z r. 1338 s tématikou legendy o sv. Jiří.

Pozoruhodný je i deskový obraz Jindřichohradecké Madony z doby kolem r. 1460. K uvedenému středověkému jádru patří též kaple sv. Ducha. Zachován zůstal i Královský palác z 16. století. Za Hladomornou stojí pozdně gotická Červená věž zvaná Menhartka, ve které se nachází doposud funkční tzv. Černá kuchyně z 15. století, nejlépe dochovaná u nás, má netradiční čtyřkomínové řešení a po staletí se v ní na Zelený čtvrtek vařívala proslulá sladká kaše pro chudé (v 17. století si pro ni došlo údajně až 10 000 zájemců).

Jindřichohradecký areál je po Pražském hradě a zámku v Českém Krumlově třetí největší v republice. Zaujímá plochu přes tři hektary, obsahuje 320 místností, jejichž odemčení si vyžádá na 500 klíčů, v sálech a komnatách je instalováno kolem 10 000 uměleckých předmětů. Renesanční interiéry se dochovaly ve vzácné slohové čistotě. Vnitřní prostory zámku procházejí neustálou obnovou.

Pro návštěvníky jsou přichystány tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap. V Adamově stavení zaujmou komnaty zařízené ve stylu renesance, baroka, rokoka, klasicismu a empíru. Zejména tzv. Zelené pokoje nás podmanivě přenesou do časů renesance. Zahradní Rondel (zpívala v něm mj. Ema Destinnová) upoutá bohatou plastickou zlacenou výzdobou z 16. století. Ani se nechce věřit, že tento okouzlující pavilon prý kdysi sloužil jako dřevník, sklad zvěřiny a dokonce i jako chlév.

 

Fotogalerie

hrad a zámek Jindřichův Hradec hrad a zámek Jindřichův Hradec hrad a zámek Jindřichův Hradec

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

jirka.knesl@... - motorkář, který navštívil hrad a zámek Jindřichův Hradecjirka.knesl@...
radka.vichova@... - motorkář, který navštívil hrad a zámek Jindřichův Hradecradka.vichova@...
tadedas@... - motorkář, který navštívil hrad a zámek Jindřichův Hradectadedas@...
lubosbeda@... - motorkář, který navštívil hrad a zámek Jindřichův Hradeclubosbeda@...
+38

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.