☰   Menu
1 / 5
Janův hrad - tip na výlet v Jihomoravském kraji
Janův hrad
2 / 5
Janův hrad
Janův hrad
3 / 5
Janův hrad
Janův hrad
4 / 5
Janův hrad
Janův hrad

Janův hrad je součástí Lednicko-valtického areálu. Tato uměle vytvořená zřícenina byla vybudována u lovecké obory, na místě obtékaném ze tří stran řekou Dyjí. Sloužila jako lovecký zámeček - shromaždiště panstva před honem, místo konání posledních lečí. Po honech se zde konaly bohaté hostiny, na nichž se vyhlašoval Král honu. Objekt sloužil rovněž jako obydlí pro knížecího hajného.

Janův hrad byl původně navržen daleko velkoryseji, ale na přání knížete z Liechtensteina byl projekt zredukován. Stavba je tvořena čtyřmi nárožními věžemi, přičemž každá z nich na jiném půdorysu. Věže jsou ze tří stran spojeny pouze obvodovými zdmi, které na venkovní straně nesou ochozy prvého patra. Čtvrtou stranou nádvoří uzavírá vlastní budova zámečku. V 1. patře se nachází velký Rytířský sál, v němž se konaly hostiny a lovecké slavnosti. Ve věžích pak jsou salónky. Pouze jižní věž má i druhé patro s balkonem, z něhož se dá přejít ochozem druhého patra do věže západní. Třetí patro pak tvoří vyhlídka nahoře na jižní věži.

K hradu se dá dojet po úzké cestě, a ačkoliv je na začátku cesty značka se zákazem vjezdu, tak návštěvníci mohout přijet na motorce až na parkoviště za hradem.Praktické informace

Lednice na Moravě
okres Břeclav
Jihomoravský kraj
Česko
Cíl se nachází ve vzdálenosti kratší než 250 metrů od zákazu vjezdu.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Hrad Česko

Tento tip na výlet již navštívilo

79
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.