☰   Menu
1 / 2
Juraj Jánošík
Juraj Jánošík

Slovenský zbojník a národní hrdina Juraj Jánošík se narodil v obci Terchová v osadě u Janos v roce 1688.

Zemřel popraven oběšením na hák dne 17. března 1713 v Liptovském Mikuláši. Legenda o odvážném zbojníkovi, který "bohatým bral a chudým dával" začala vznikat již krátce po Jánošíkově smrti. Podle legendy žil Jánošík se svou družinou v lesích mezi Žilinou a Liptovským Mikulášem a přepadal tam pocestné a uloupené peníze rozděloval mezi chudé poddané. Jeho lidová postava byla ztotožněna s hrdinskými vlastnostmi, silou, odvahou a statečností.

Stal se hlavním hrdinou mnoha lidových pověstí a písni. Jeho zbojnický osud se stal námětem mnoha hudebních literárních a výtvarných děl. Po Jánošíkovi jsou pojmenovány i některé přírodní útvary, slavnosti a jídla.

Obyvatelé obce Terchová nechali zvěčnit svého hrdinu do monumentální ocelové sochy, která se nachází u vstupu do doliny Vrátna. Socha je vysoká 7,5 metru a odhalena byla u příležitosti 300. výročí Jánošíkova narození během Jánošíkových dní v roce 1988.Praktické informace

Terchová
okres Žilina
Žilinský kraj
Slovensko
Cíl je dostupný po lesní / polní cestě, kratší než 250 metrů.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Socha Slovensko

Tento tip na výlet již navštívilo

40
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.