Kaple sv. Cyrila a Metoděje - Radhošť - Trojanov

Kaple sv. Cyrila a Metoděje - Radhošť - Trojanov - tip na výlet ve Zlínském kraji
Typ: Kostel, kaple, chrám, hřbitov
   
Adresa: 744 01 Trojanovice
okres Vsetín
Zlínský kraj
Česká republika
 
GPS: 49° 29' 30.88'' severní šířky
18° 13' 21.65'' východní délky

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931. Na podporu stavby byla uspořádána sbírka, která vynesla cca 3500 zlatých. 1895 se předsedou výboru stal továrník Emil Kostelník, který v tom roce koupil na národopisné výstavě v Praze originál obrazu Valašská Madona od Adolfa Liebschera a s ním uskutečnil cestu po Moravě a Čechách na které a shromáždil další část předpokládaných nákladů ve výši cca 7500 zlatých. Olomoucký arcibiskup Theodor Kohn daroval pro kapli část pozemků v katastru Trojanovic a převzal nad kaplí patronát. Také hrabě rožnovského panství Rudolf Kinský věnoval část svých pozemků v katastru Dolní Bečvy.

Plánovaná kaple měla z toho důvodu stát jednou polovinou na straně rožnovské a druhou polovinou na straně frenštátské. 5.7.1896 byl vysvěcen základní kámen radhošťské kaple.Od vysvěcení kaple olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem v roce 1898 se o ni starají členové spolku Matice radhošťská z Trojanovic, kteří také řídili obnovu dřevěné zvonice v roce 2000. Podobně jako při výstavbě kaple před sto lety lidé na Valašsku uspořádali sbírku, z jejíhož výnosu byly stavební práce částečně hrazeny. Kromě peněz věnovali také dřevo z vlastních lesů. Na jeden z trámů dopravených na Radhošť byl vytesán symbolický nápis „Valaši sobě“.

Řemeslníci, kteří kapli opravovali, museli prokázat stejnou zručnost a um jako jejich předchůdci. Vyřezávané sloupy, ručně tesané trámy nebo šindelová střecha nové zvonice se ani v detailech neliší od původní historické stavby.Radhošť je pověstmi opředená hora s hezkým výhledem na všechny světové strany. Pochází odtud jeden ze základních kamenů Národního divadla. Před kaplí stojí kříž z roku 1905 a sousoší Cyrila a Metoděje od místního sochaře A. Poláška. Na hřebenovce z Pusteven na Radhošť socha Radegasta taktéž od A. Poláška.

Fotogalerie

Kaple sv. Cyrila a Metoděje - Radhošť - Trojanov

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

lukasskala46@... - motorkář, který navštívil Kaple sv. Cyrila a Metoděje - Radhošť - Trojanovlukasskala46@...
milan@... - motorkář, který navštívil Kaple sv. Cyrila a Metoděje - Radhošť - Trojanovmilan@...
hana.smolcakova@... - motorkář, který navštívil Kaple sv. Cyrila a Metoděje - Radhošť - Trojanovhana.smolcakova@...
tomasocadly@... - motorkář, který navštívil Kaple sv. Cyrila a Metoděje - Radhošť - Trojanovtomasocadly@...
+36

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den
Reklama
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!