Klášter Rosa Coeli - Dolní Kounice

Klášter Rosa Coeli - Dolní Kounice - tip na výlet v Jihomoravském kraji
Typ: Kostel, kaple, chrám, hřbitov
   
Adresa: 66464 Dolní Kounice
okres Brno - venkov
Jihomoravský kraj
Česko
 
GPS: 49.0688208N, 16.4714828E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu. A nejen to – zdejší kladná síla působí blahodárně na celý lidský organismus. Své o tom věděl i Jan Skácel, na kterého pobyt v Rose Coeli udělal takový dojem, že o tom napsal stejnojmennou báseň. Na celém světě není tolik ticha, jako když sněží v Dolních Kounicích a probořenou střechou katedrály snáší se k zemi bílý sníh… (J. Skácel)

Dolní Kounice jsou starobylou obcí, jejíž původ se odvíjí od nejstaršího ženského kláštera na Moravě (1181), přesněji od kláštera premonstrátek zvaného Rosa coeli (Růže nebes). Klášter byl roku 1420 za husitských válek vypálen a v roce 1526 byl zrušen docela. Po zániku kláštera se pod vlivem nedalekých husitských Ivančic do Dolních Kounic rozšířily sekty novokřtěnců, českých bratrů a valdenských.

Zřícenina bývalého klášterního kostela (chrámu Panny Marie) je úchvatná gotika v nejsyrovější kamenné podobě. Namísto klenutého stropu obdivujeme oblaka a ptáky a místo varhan kvílí v kamenných portálech vítr. V noci z kůru volá sýček… a chrámovou loď nasvěcuje měsíc…V létě pokrývá zemi vysoká tráva, v zimě bělostný sníh.

Starobylé město Dolní Kounice se nachází 25 kilometrů jihozápadně od Brna v údolí řeky Jihlavy, které obklopují okolní kopce s nepřehlédnutelnou siluetou zámku a poutního kostela svatého Antonína. Ve městě je možno nalézt mnoho památek vypovídajících o jeho bohaté historii. Ať už se jedná o romantickou zříceninu kláštera Rosa coeli, židovskou synagogu a hřbitov, několik kostelů a kaplí, historické měšťanské domy a v neposlední řadě kamenné kříže a boží muka stojící u cest vedoucích do celého okolí.

 

Fotogalerie

Klášter Rosa Coeli - Dolní Kounice Klášter Rosa Coeli - Dolní Kounice Klášter Rosa Coeli - Dolní Kounice

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

lucka@... - motorkář, který navštívil Klášter Rosa Coeli - Dolní Kounicelucka@...
torcikova.jana@... - motorkář, který navštívil Klášter Rosa Coeli - Dolní Kounicetorcikova.jana@...
dusek.pa@... - motorkář, který navštívil Klášter Rosa Coeli - Dolní Kounicedusek.pa@...
opu.zdeves@... - motorkář, který navštívil Klášter Rosa Coeli - Dolní Kouniceopu.zdeves@...
+53

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.