Klínovec

Klínovec - rozhledna - Jáchymov
Typ: Rozhledna, vyhlídka, poutní místo
   
Adresa: Jáchymov
okres Karlovy Vary
Karlovarský kraj
Česko
 
GPS: 50.3959433N, 12.9678925E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Klínovecká rozhledna je velmi oblíbené výletní místo. Jedná se o nejvýše položené místo Krušných hor s jedním z nejlepších výhledů. Z ochozu rozhledny uvidíte nejen české i německé vrcholky Krušnohoří, Doupovské hory a Slavkovský les, ale za pěkného počasí dokonce i Ještěd nebo Sněžku.

Nejvyšší krušnohorský vrchol lákal lovce výhledů odnepaměti. Nikoho tedy nepřekvapí, že tu dřevěný vyhlídkový altán stával už v roce 1817. Dlouho ale nevydržel. Díky jáchymovskému Krušnohorskému spolku nicméně Klínovec nezůstal prázdný dlouho. 3. srpna 1884 tu byla slavnostně otevřena nová kamenná rozhledna, postavená podle projektu kadaňského architekta Josefa Petera. Dostala jméno „Kaiser-Franz-Josephs-Turm“. A postupně k ní přibyl celý hotelový komplex.

Svého času proslavil klínoveckou rozhlednu tzv. Sobitschkův sál, vystavěný u příležitosti Jubilejní výstavy řemeslných a průmyslových výrobků Rudohoří, která se tu konala v roce 1908 na počest 60leté vlády císaře Františka Josefa I. Sál byl vyzdobený nádherným kazetovým stropem s 26 kazetami, znázorňujícími znaky horních měst na české straně Krušných hor.

Za 2. světové války sloužil celý komplex s rozhlednou vojenským účelům, po válce byl zkonfiskován a dlouhá léta v podstatě jen chátral. Po roce 1989 prošel areál rukama několika majitelů, až se dostal do vlastnictví města Boží Dar. To se rozhodlo přistoupit k rozsáhlé rekonstrukci, která měla začít právě rozhlednou. Ovšem brzy po zahájení prací se zjistilo, že je rozhledna ještě v daleko horším stavu, než se předpokládalo. Její dveře se proto v roce 2004 návštěvníkům uzavřely. Bylo potřeba sehnat nemalé finanční prostředky, což se nakonec za výrazného přispění Evropské unie podařilo. Přesná replika osmiboké rozhledny, vystavěná převážně z původních kamenů, se dočkala slavnostního otevření v říjnu roku 2013.

 

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

Chicony002@... - motorkář, který navštívil KlínovecChicony002@...
kuron.vk@... - motorkář, který navštívil Klínoveckuron.vk@...
fromelius.j@... - motorkář, který navštívil Klínovecfromelius.j@...
doprovody@... - motorkář, který navštívil Klínovecdoprovody@...
+93

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.