Lodní mlýn - Kolárovo

Lodní mlýn - Kolárovo - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Mlýn
   
Adresa: Petőfiho rad 1035/23
94603 Kolárovo
okres Komárno
Nitriansky kraj
Slovenská republika
 
GPS: 47° 55' 13.93'' severní šířky
18° 0' 6.01'' východní délky

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Vodní mlýn je umístěn na mrtvém rameni Dunaje. Postaven je na dvou rovnoběžných člunech a ukotven o břeh řeky. Loďky jsou větší, než byly na původních plovoucích mlýnech. Je to rekonstruovaná podoba vyrobená v Slovenská loděnicích v Komárně v roce 1982 podle vzoru bývalého lodního mlýna v Radvani nad Dunajem.

Mlýn je dnes teoreticky funkční, ve skutečnosti však nefunguje, čehož důvodem je stojatá voda ramene. V objektu se nachází několik komponentů z původního mlýna a využit je jako malá historická expozice. Zajímavostí je například benzinový agregát z přelomu 19. a 20. století, připomínající malou lokomotivu, který údajně patří mezi první mechanismy na světě, díky nimž vyráběly stroje rybářské sítě.

Mlýn má pevnou konstrukci, aby vydržel nápor jarních ledů i stoletou vodu. Vede k němu 86 m dlouhý most, který je považován za nejdelší most s dřevěnou konstrukcí v Evropě. Mlýn se nachází na oblíbené vodácké trase Malým Dunajem. Rameno Malého Dunaje je zde však zahatané z obou stran, takže k mlýnu se po vodě nedá dostat.

Při vstupu do areálu je ke zhlédnutí malé technické muzeum. Skvostem mezi exponáty je stroj na pohon transmise, s převodem na pletací stroje na výrobu sítí. Stroj se podařilo téměř po 50-ti letech opět zprovoznit, což se také využívá při některých slavnostních příležitostech.

Mlýn je součástí areálu s několika technickými památkami a možností odpočinku a občerstvení v tradiční "Hospodě u Mlýna", která mimo jiné upoutá i ojedinělou nabídkou bylinkových likérů. Během celé letní sezóny se v areálu koná množství různých kulturních i gastronomických akcí, také se zde pořádají ekotábory pro školy.

Fotogalerie

Lodní mlýn - Kolárovo Lodní mlýn - Kolárovo Lodní mlýn - Kolárovo

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

stevohenzel@... - motorkář, který navštívil Lodní mlýn - Kolárovostevohenzel@...
kubko465@... - motorkář, který navštívil Lodní mlýn - Kolárovokubko465@...
okioravec@... - motorkář, který navštívil Lodní mlýn - Kolárovookioravec@...
info@... - motorkář, který navštívil Lodní mlýn - Kolárovoinfo@...
+7

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den
Reklama
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!