Lodní mlýn - Kolárovo

Lodní mlýn - Kolárovo - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Mlýn
   
Adresa: Petőfiho rad 1035/23
94603 Kolárovo
okres Komárno
Nitriansky kraj
Slovensko
 
GPS: 47.9205356N, 18.0016708E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Vodní mlýn je umístěn na mrtvém rameni Dunaje. Postaven je na dvou rovnoběžných člunech a ukotven o břeh řeky. Loďky jsou větší, než byly na původních plovoucích mlýnech. Je to rekonstruovaná podoba vyrobená v Slovenská loděnicích v Komárně v roce 1982 podle vzoru bývalého lodního mlýna v Radvani nad Dunajem.

Mlýn je dnes teoreticky funkční, ve skutečnosti však nefunguje, čehož důvodem je stojatá voda ramene. V objektu se nachází několik komponentů z původního mlýna a využit je jako malá historická expozice. Zajímavostí je například benzinový agregát z přelomu 19. a 20. století, připomínající malou lokomotivu, který údajně patří mezi první mechanismy na světě, díky nimž vyráběly stroje rybářské sítě.

Mlýn má pevnou konstrukci, aby vydržel nápor jarních ledů i stoletou vodu. Vede k němu 86 m dlouhý most, který je považován za nejdelší most s dřevěnou konstrukcí v Evropě. Mlýn se nachází na oblíbené vodácké trase Malým Dunajem. Rameno Malého Dunaje je zde však zahatané z obou stran, takže k mlýnu se po vodě nedá dostat.

Při vstupu do areálu je ke zhlédnutí malé technické muzeum. Skvostem mezi exponáty je stroj na pohon transmise, s převodem na pletací stroje na výrobu sítí. Stroj se podařilo téměř po 50-ti letech opět zprovoznit, což se také využívá při některých slavnostních příležitostech.

Mlýn je součástí areálu s několika technickými památkami a možností odpočinku a občerstvení v tradiční "Hospodě u Mlýna", která mimo jiné upoutá i ojedinělou nabídkou bylinkových likérů. Během celé letní sezóny se v areálu koná množství různých kulturních i gastronomických akcí, také se zde pořádají ekotábory pro školy.

 

Fotogalerie

Lodní mlýn - Kolárovo Lodní mlýn - Kolárovo Lodní mlýn - Kolárovo

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

okioravec@... - motorkář, který navštívil Lodní mlýn - Kolárovookioravec@...
bmwluigi@... - motorkář, který navštívil Lodní mlýn - Kolárovobmwluigi@...
r.kabatova@... - motorkář, který navštívil Lodní mlýn - Kolárovor.kabatova@...
dusek.pa@... - motorkář, který navštívil Lodní mlýn - Kolárovodusek.pa@...
+10

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.