☰   Menu
1 / 5
Lodní mlýn - Kolárovo - Slovenská republika - tip na výlet
Lodní mlýn - Kolárovo
2 / 5
Lodní mlýn - Kolárovo
Lodní mlýn - Kolárovo
3 / 5
Lodní mlýn - Kolárovo
Lodní mlýn - Kolárovo
4 / 5
Lodní mlýn - Kolárovo
Lodní mlýn - Kolárovo

Vodní mlýn je umístěn na mrtvém rameni Dunaje. Postaven je na dvou rovnoběžných člunech a ukotven o břeh řeky. Loďky jsou větší, než byly na původních plovoucích mlýnech. Je to rekonstruovaná podoba vyrobená v Slovenská loděnicích v Komárně v roce 1982 podle vzoru bývalého lodního mlýna v Radvani nad Dunajem.

Mlýn je dnes teoreticky funkční, ve skutečnosti však nefunguje, čehož důvodem je stojatá voda ramene. V objektu se nachází několik komponentů z původního mlýna a využit je jako malá historická expozice. Zajímavostí je například benzinový agregát z přelomu 19. a 20. století, připomínající malou lokomotivu, který údajně patří mezi první mechanismy na světě, díky nimž vyráběly stroje rybářské sítě.

Mlýn má pevnou konstrukci, aby vydržel nápor jarních ledů i stoletou vodu. Vede k němu 86 m dlouhý most, který je považován za nejdelší most s dřevěnou konstrukcí v Evropě. Mlýn se nachází na oblíbené vodácké trase Malým Dunajem. Rameno Malého Dunaje je zde však zahatané z obou stran, takže k mlýnu se po vodě nedá dostat.

Při vstupu do areálu je ke zhlédnutí malé technické muzeum. Skvostem mezi exponáty je stroj na pohon transmise, s převodem na pletací stroje na výrobu sítí. Stroj se podařilo téměř po 50-ti letech opět zprovoznit, což se také využívá při některých slavnostních příležitostech.

Mlýn je součástí areálu s několika technickými památkami a možností odpočinku a občerstvení v tradiční "Hospodě u Mlýna", která mimo jiné upoutá i ojedinělou nabídkou bylinkových likérů. Během celé letní sezóny se v areálu koná množství různých kulturních i gastronomických akcí, také se zde pořádají ekotábory pro školy.Praktické informace

Kolárovo
okres Komárno
Nitriansky kraj
Slovensko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Muzeum Mlýn Slovensko

Tento tip na výlet již navštívilo

14
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.