☰   Menu
1 / 2
Mauzoleum v Libinském parku - hrobka rodiny Langrovy
Mauzoleum v Libinském parku - hrobka rodiny Langrovy

Mauzoleum rodiny Langerů je ukázkou neobarokní architektura, jejíž návrh a realizaci uskutečnili zdejší řemeslníci a stavitelé. Je součástí komplexu staveb, které v Libině zůstaly na památku rozmachu textilního průmyslu a úspěchu podnikání. Potřebu stavby rodinné hrobky vyvolalo úmrtí majitelů libinské textilky Adolfa a Hermanna Langerů v roce 1934.

Tato rodinná hrobka je volně stojící centrální objekt postavený z pískovce, bez další povrchové úpravy. Čtyřboká zvonová střecha s lucernou je pobita měděným plechem. Dominantní předsunuté průčelí tvoří dvě dvojice sloupů s kompozitními hlavicemi, které lemují půlkruhově zakončený vstup uzavřený bohatě zdobenými mřížemi a dvoukřídlými vraty, a nesou kládí s rozeklaným volutovým štítem, v jehož ose spočívá sedící socha anděla smrti v životní velikosti se spuštěnými křídly. Kládí obíhá kolem celého objektu. Interiér má podobu kaple. Je zaklenut kopulí, oltář tvoří mensa zdobená rostlinným dekorem a nika lemovaná pilastry, v níž je basreliéf s motivem Nanebevstoupení Krista. Na bočních stěnách jsou busty majitelů mauzolea Langerů – vše z pískovce. Park okolo mauzolea je cennou lokalitou, koncepčně bezprostředně spjatou s vystavěnou architekturou rodové hrobky.

Stavbu hrobky nalezneme poblíž hlavního náměstí v Libině, půjdeme-li kolem kostela sv. Jiří směrem ke hřbitovu, kolem kapličky Loučení, vkročíme do nádherného parku s centrální alejí, která nás uvede ke kapli.Praktické informace

Libina
okres Šumperk
Olomoucký kraj
Česko
Cíl se nachází ve vzdálenosti do 500 metrů od zákazu vjezdu.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Hrobka Česko

Tento tip na výlet zatím navštívil

1
registrovaný uživatel

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.