Městské středověké popraviště - Větruše

Městské středověké popraviště - Ústí nad Labem - Větruše
Typ: Zajímavost
Památník, socha, zajímavá stavba
Rozhledna, vyhlídka, poutní místo
   
Adresa: 40001 Ústí nad Labem
okres Ústí nad Labem
Ústecký kraj
Česko
 
GPS: 50.6553906N, 14.0346456E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Unikátně dochované popraviště nedaleko oblíbené vyhlídkové restaurace Větruše nad centrem města Ústí nad Labem patří mezi tři nejlépe dochované památky svého druhu v České republice. Dnes slouží tento památník soudní historie za netradiční vyhlídkové místo.

Původní ústecké popraviště se nacházelo na Skřivánku, na terénní hranu nad pravým břehem řeky Bíliny bylo přeloženo okolo roku 1574. Z historie ústeckého hrdelního soudnictví se na rozdíl od mnoha jiných měst nedochovaly bohužel téměř žádné zprávy. Uvádí se pouze, že zde byli roku 1680 oběšeni čtyři odsouzenci. Jinak se zde popravovalo jen velmi zřídka. Proto si královské město Ústí ani svého kata nedrželo a pro příležitostné exekuce ho najímalo ze sousedních Litoměřic. O právo hrdelního soudu přišlo město Ústí za josefinských reforem na konci 18. století.

Z původního popraviště se do konce 20. století dochovala kamenná stavba na kruhovém základě o průměru 6,8 m. Výška poškozeného obvodového zdiva o síle cca. 75 cm dosahovala ke třem metrům. Přesná podoba popraviště na Větruši z doby své existence známa není, s největší pravděpodobností byla kamenná válcová stavba zakončena dřevěným pódiem, na kterém byly vykonávány exekuce spojené podle druhu trestu i s mučením a hanobením odsouzených. Dle ústního podání bylo zdivo popraviště v závěru druhé světové války údajně využito jako palebná pozice protileteckého kanónu, přičemž mělo dojít k poškození obvodové zdi.

Na konci 70. let 20. století zde vyrostla zahrádkářská kolonie, popraviště obklopily chatičky a docházelo i k rozebírání původního zdiva. K opravě zapomenuté památky a její adaptaci na unikátní vyhlídkové místo došlo v roce 2006 v souvislosti s revitalizací nedalekého areálu oblíbené výletní restaurace Větruše. Při investici 1,5 miliónu korun bylo zdivo zpevněno a doplněno do výšky cca. 3 m, stavba byla opatřena schůdky a dřevěnou podlahou, v jejímž středu byl vztyčen dřevěný kříž. Dnes se odsud nabízí zajímavý výhled na průmyslové město Ústí nad Labem.

PŘÍSTUP

Objekt je celoročně volně přístupný. Nachází se v zahrádkářské kolonii nedaleko výletní restaurace Větruše, odkud sem vede turistické značení (červeno-bílé). Od budovy Větruše se vydáte rovně po hlavní příjezdové komunikaci, po 330 metrech, v okamžiku kdy silnice začne klesat, odbočíte doprava na cestu vedoucí do zahrádkářské kolonie, která Vás dovede až k popravišti. K popravišti se dostanete i po naučné stezce, která sem stoupá prudkým svahem od Muzea ústeckého podzemí v Žižkově ulici (dálniční přivaděč do Trmic).

 

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

hana.smolcakova@... - motorkář, který navštívil Městské středověké popraviště - Větrušehana.smolcakova@...
luniz@... - motorkář, který navštívil Městské středověké popraviště - Větrušeluniz@...
harry@... - motorkář, který navštívil Městské středověké popraviště - Větrušeharry@...
sujanovap@... - motorkář, který navštívil Městské středověké popraviště - Větrušesujanovap@...
+17

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.