Orlická přehrada

Orlická přehrada
Typ: Most, přehrada
   
Adresa: 39855 Kovářov
okres Písek
Jihočeský kraj
Česko
 
GPS: 49.5393858N, 14.1705922E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Vodní nádrž Orlík dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Orlická přehrada je největší vodní díle v České republice a současně je i nejvýznamnější článek Vltavské kaskády. Úprava střední Vltavy má dlouhou historii. Původně se řeka upravovala především k plavebním účelům, ovšem v roce 1911 byl poprvé navržen vysoký přehradní stupeň s energetickým využitím. V  roce  1954  začaly  přípravné  stavební  práce  a  v  dubnu  1957  byla  zahájena  vlastní stavba přehrady. V roce 1960 bylo zahájeno napouštění nádrže a až do roku 1966 byly dokončovány některé  rekultivační  práce.

Přehradní těleso Orlíka tvoří přímá, tížná, betonová hráz, dlouhá až 450 metrů a vysoká 81,5 metru. Celkový objem betonu hráze činí přes 1 milion metrů krychlových. K převádění vody  slouží  korunový  hrazený  přepad  o  třech  polích  a  pod  přelivy  jsou  situovány  dvě  spodní  výpusti.  Při  levém  břehu  je  umístěna  elektrárna  osazena čtyřmi turbinami typu Kaplan. Vodní dílo Orlík pracuje ve vzájemné spolupráci se svou vyrovnávací nádrží přehrady Kamýk. Při pravém břehu je  umístěno  plavební  zařízení  pro  malá  sportovní  plavidla,  přeprava  je  řešena plošinovým vozíkem. Plavební zařízení pro lodě do výtlaku 300 tun je  řešeno  jako  šikmé  lodní  zdvihadlo.  Dokončena  je  pouze  jeho  stavební  část a v současné době probíhá jeho dovybavení technologií.

Vybudováním tohoto přehradního tělesa vzniklo jezero délky 68 km na Vltavě, zasahující i na Otavu a  Lužnici  s  celkovou  délkou  břehů  přes  300  km,  plochou  2732,7  ha  a  objemem  nádrže  716,5 mil. metrů krychlových vody.

 

Fotogalerie

Vodní nádrž Orlík

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

jirka.vavera@... - motorkář, který navštívil Orlická přehradajirka.vavera@...
opravyblaha@... - motorkář, který navštívil Orlická přehradaopravyblaha@...
zdena.cb@... - motorkář, který navštívil Orlická přehradazdena.cb@...
esvetla@... - motorkář, který navštívil Orlická přehradaesvetla@...
+147

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.