☰   Menu
1 / 3
Ossarium kostnice - Všestary - Lípa
Ossarium kostnice - Všestary - Lípa
2 / 3
Ossarium kostnice - Všestary - Lípa
Ossarium kostnice - Všestary - Lípa

Tato pseudogotická kostnice z hořického pískovce se šesticí sloupů a žulovým sarkofágem se nachází v malém parčíku, který vznikl na místě hlavního stanu rakouské Severní armády. Svým vzhledem připomíná kapličku a vznikla podle plánů prof. Friedricha v. Schmidta z Vídně, mj. stavitele tamního svatoštěpánského chrámu.

Od svého vzniku sem jsou každoročně při výročí bitvy ukládány kosterní pozůstatky vojáků nalezené v průběhu roku na teritoriu bojiště. Od 22. ledna 1964 je objekt navíc památkově chráněn.

Architekturu ossaria doplňují v osovou kompozici sochy 2 lvů a vysoký litinový kříž, tzv. Fürstenberský. K oněm lvům dodejme, že pocházejí původně z bojiště od Solferina (1859), odkud byli převezeni do Vídně, aby se stali ozdobou vstupu do kasáren císaře Františka Josefa I. Teprve v roce 1900 byli přemístěni jako dar ministerstva války na královéhradecké bojiště. Kříž, jenž věnoval Max Egon kníže zu Fürstenberg s chotí Leontinou na památku padlých rakouské armády, byl postaven 17. prosince 1866 a vysvěcen 12. května následujícího roku. Ve směru k muzeu je navíc umístěn pomník Vilému princi ze Schaumburg-Lippe z roku 1908.Praktické informace

Všestary - Lípa
okres Hradec Králové
Královéhradecký kraj
Česko
Cíl se nachází ve vzdálenosti do 500 metrů od zákazu vjezdu.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Památník Hrobka Česko

Tento tip na výlet již navštívilo

8
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.