☰   Menu
1 / 2
Panská skála - Prácheň - Kamenický Šenov
Panská skála - Prácheň - Kamenický Šenov

Gigantické kamenné píšťaly vyčnívají nad povrch do výšky bezmála 600 m n. m., odraz skály na vodních plochách dole z ní činí ještě majestátnější útvar. Panská skála na severu Čech si hraje s představivostí turistů a přitahuje velkou pozornost.

Oficiálně se přírodní památka nacházející se na území okresu Česká Lípa jmenuje Panská skála. Vzhledem k tvaru a až nadpřirozené velikosti jí lidé začali říkat „čertovy varhany“.

Pro nezvyklý vzhled si skálu jako lokaci pro natáčení útěku krále Miroslava vybral štáb pohádky Pyšná princezna. Filmoví fanoušci tedy viděli varhany na promítacím plátně už v roce 1952.

O dnešní podobu Panské skály se nezasloužila pouze příroda, ale také člověk. Jedná se totiž o vedlejší sopouch sopky obnažený lidmi při těžbě kamene. Díky tomu se světu ukázala krása sloupcovité odlučnosti čediče.

Není divu, že na seznam národních přírodních památek patří Panská skála už od roku 1933. Mimochodem, je tam ve společnosti více než 120 nejkrásnějších přírodních zajímavostí České republiky, mezi něž patří Babiččino údolí, Barrandovské skály nebo podobně varhanovitý Zlatý vrch u České Kamenice.Praktické informace

Kamenický Šenov
okres Česká Lípa
Liberecký kraj
Česko
Cíl se nachází ve vzdálenosti kratší než 250 metrů od zákazu vjezdu.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Vyhlídka Příroda Filmové místo Česko

Tento tip na výlet již navštívilo

175
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.