☰   Menu
1 / 2
Poutní místo Homol
Poutní místo Homol

Poutní místo na návrší Homole nechala vybudovat hraběnka Terezie Eleonora Ugarte v letech 1690-96. Jádrem celého komplexu poutního místa je raně barokní kostel Panny Marie Bolestné, kolem kterého se rozprostírá hřbitov. Kostel je jednolodní stavbou s trojboce uzavřeným presbytářem s hranolovou věží, průčelí je zdobeno volutovým štítem. Interiér kostela je proveden v rokokovém a pseudoslohovém stylu.

Největším lákadlem pro turisty je kamenné schodiště z roku 1767, které je evropským unikátem. Má 153 schodů a 16 odpočívadel, jejichž počet je zvolen pro poutníky symbolicky, a to podle počtu Zdrávasů a Otčenášů růžence v modlitbě Velký růženec. Schodiště je po obou stranách zdobeno dvojicemi soch svatých, nahoře je zakončeno branou na hřbitovní návrší, kterou po stranách lemují malé kaple z roku 1703. Za kostelem je klečící sousoší sv. Jana Nepomuckého a Václava, nedaleko pak budova bývalé kaplanky z roku 1754. V roce 1778 ještě komplex doplnila kostnice a v roce 1805 přibyla zvonice.Praktické informace

Borovnice - Homole
okres Rychnov nad Kněžnou
Královéhradecký kraj
Česko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Církevní památka Česko

Tento tip na výlet již navštívilo

13
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.