Přehrada Pařížov

Přehrada Pařížov - Vodní nádrž
Typ: Most, přehrada
   
Adresa: 53843 Běstvina – Pařížov
okres Chrudim
Pardubický kraj
Česko
 
GPS: 49.8286308N, 15.5693228E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Vodní nádrž Pařížov je gravitační přehrada na řece Doubravě. Přehradu stavělo na 500 dělníků v letech 1910-1913. Rok předtím byla postavena obtoková štola a jez, vybudované pro ochranu vlastní výstavby hráze. Štola měla být schopna odvést i přívalové vody, kvůli kterým byla hráz stavěna. V letech 1885, 1888 a 1897 totiž vznikly na Doubravě za Pařížovem značné škody vlivem povodní. Hráz má základovou spáru 7 m pod dnem původního řečiště. Celkem bylo použito 35000 m³ rulového kamene z nedalekého lomu. Dále zde bylo spotřebováno 310 vagónů labského písku a 460 vagónů cementu, vše včetně dalšího zařízení a práce 500 lidí za 1,5 mil. rakouských korun.

Hráz je technickou památkou a je postavena z lomového kamene. V roce 1997 během červencových povodní tekla voda přes přelivy hráze 1 den 17 hodin a 55 minut a nádrží proteklo přibližně 30 mil. m³ vody. Za celý červenec 1997 proteklo hrází 50 mil. m³, což je běžný průtok za rok. Na hrázi vznikly pouze drobné škody.

POZNÁMKA: vstup na hráz přehrady od roku 2020 ji není možná. Důvodem opatření je skutečnost, že ochranné prvky, zábradlí a podobně nevyhovují současným požadavkům bezpečnosti.

 

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

tahyadam@... - motorkář, který navštívil Přehrada Pařížovtahyadam@...
d.marica@... - motorkář, který navštívil Přehrada Pařížovd.marica@...
vitac@... - motorkář, který navštívil Přehrada Pařížovvitac@...
dusek.pa@... - motorkář, který navštívil Přehrada Pařížovdusek.pa@...
+27

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.