☰   Menu
1 / 2
Rozhledna Čerešenka - Chrastné - Slovenská republika - tip na výlet
Rozhledna Čerešenka - Chrastné

Nedaleko obce Čižatice byla slavnostně otevřena středověká rozhledna Čerešenka, ze které Je za dobrého počasí vidět i kousek Lomnického štítu. Věž dostala své jméno podle nedaleké osamocené Třešně, která jinak tvoří aktivační bod katastru.

Více než 11 m vysoká turistická rozhledna Čerešenka stojí uprostřed polí na rozhraní katastru Čižatice, Chrastného a Rozhanoviec. Toto místo známé i jako "rozhanovském pole" má slavnou, ale krvavou historii. V roce 1312 zde došlo k významnému vojenskému střetu považovanému za největší rytířskou bitvu od dob tatarského vpádu.

Po vymření královského rodu Arpádovců se v Uhrách rozhořely boje o trůn. Před legitimním králem Karlem Robertem stál těžký úkol - porazit mocné domácí oligarchy. K hlavním protivníkům krále patřil rod Omodejovci, který ovládal východní Slovensko. S tímto rodem se Karel Robert vojensky setkal právě na poli u Rozhanovcích. Omodejovci zde vojensky podpořil i další mocný hráč - "pán Váhu a Tater", Matúš Čák Trenčianský.

S králem to už vypadalo špatně, situaci však zvrátili rytíři z řádu johanitů, kteří představovali elitu jeho vojska. Omodejovci nakonec opustili oddíl Matúše Čáka a jejich porážka se stala neodvratnou. Bitva u Rozhanovcích neznamenala jen konec vlády Omodejovci na východním Slovensku, ale také začátek konce panování Matúše Čáka na středním a západním Slovensku.

Rozhledna Čerešenka má ony historické události připomínat. Její tvar evokuje středověkou strážní věž, její boční otvory ve tvaru kříže zase naznačují, že stojí k pietním místě, na místě, kde vyhasly tisíce a tisíce životů. Co se však od rozhleden především očekává, je výhled, a za ten se věru Čerešenka stydět také nemusí. Z jejího vrcholu je vidět panorama Slanských vrchů, údolí Torysa, část Volovských vrchů s Kojšovská hoľou a za dobrého počasí dokonce i kousek Lomnického štítu.Praktické informace

Čižatice
okres Košice - okolie
Košický kraj
Slovensko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Rozhledna Slovensko

Tento tip na výlet již navštívili

4
registrovaní uživatelé

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.