Rozhledna Čerešenka - Chrastné

Rozhledna Čerešenka - Chrastné - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Rozhledna, vyhlídka, poutní místo
   
Adresa: 044 47 Čižatice
okres Košice - okolie
Košický kraj
Slovenská republika
 
GPS: 48° 47' 29.51'' severní šířky
21° 22' 26.56'' východní délky

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Nedaleko obce Čižatice byla slavnostně otevřena středověká rozhledna Čerešenka, ze které Je za dobrého počasí vidět i kousek Lomnického štítu. Věž dostala své jméno podle nedaleké osamocené Třešně, která jinak tvoří aktivační bod katastru.

Více než 11 m vysoká turistická rozhledna Čerešenka stojí uprostřed polí na rozhraní katastru Čižatice, Chrastného a Rozhanoviec. Toto místo známé i jako "rozhanovském pole" má slavnou, ale krvavou historii. V roce 1312 zde došlo k významnému vojenskému střetu považovanému za největší rytířskou bitvu od dob tatarského vpádu.

Po vymření královského rodu Arpádovců se v Uhrách rozhořely boje o trůn. Před legitimním králem Karlem Robertem stál těžký úkol - porazit mocné domácí oligarchy. K hlavním protivníkům krále patřil rod Omodejovci, který ovládal východní Slovensko. S tímto rodem se Karel Robert vojensky setkal právě na poli u Rozhanovcích. Omodejovci zde vojensky podpořil i další mocný hráč - "pán Váhu a Tater", Matúš Čák Trenčianský.

S králem to už vypadalo špatně, situaci však zvrátili rytíři z řádu johanitů, kteří představovali elitu jeho vojska. Omodejovci nakonec opustili oddíl Matúše Čáka a jejich porážka se stala neodvratnou. Bitva u Rozhanovcích neznamenala jen konec vlády Omodejovci na východním Slovensku, ale také začátek konce panování Matúše Čáka na středním a západním Slovensku.

Rozhledna Čerešenka má ony historické události připomínat. Její tvar evokuje středověkou strážní věž, její boční otvory ve tvaru kříže zase naznačují, že stojí k pietním místě, na místě, kde vyhasly tisíce a tisíce životů. Co se však od rozhleden především očekává, je výhled, a za ten se věru Čerešenka stydět také nemusí. Z jejího vrcholu je vidět panorama Slanských vrchů, údolí Torysa, část Volovských vrchů s Kojšovská hoľou a za dobrého počasí dokonce i kousek Lomnického štítu.

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

liveplus.sro@... - motorkář, který navštívil Rozhledna Čerešenka - Chrastnéliveplus.sro@...
0905170512@... - motorkář, který navštívil Rozhledna Čerešenka - Chrastné0905170512@...
 
 
 

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den
Reklama
Havarijní pojištění online

Srovnání havarijního pojištění z pohodlí domova pro každého.

Půjčovna dodávek Ostrava

Krásné zánovní dodávky připravené k okamžitému půjčení.

Autosklo Ostrava

Vyměníme čelni okno automobilu na počkání.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!