☰   Menu
1 / 2
Topoľčiansky hrad - Slovenská republika - tip na výlet
Topoľčiansky hrad

Nejstarší známá písemná zmínka o hradě pochází z roku 1235, kdy byl Topoľčianský hrad v královských rukou a byl centrem hradního panství s 26 obcemi. K jeho výstavbě dochází na popud uherského krále Bely IV. bezprostředně po tatarských vpádech do Uher i zemí koruny české.

V roce 1389 se hrad dostává do rukou významného šlechtického rodu Széchy a následně rodu Čákovců, v jejichž rukou zůstává až do smrti Matúše Čáka v roce 1321. V roce 1389 daroval Zikmund Lucemburský hradní panství rodu Seczéniovců, předním uherským velmožům.

Nejrušnějším obdobím hradu bylo asi 15. století, kdy jej letech 1431 - 1434 kontrolovala husitská vojska, po jeho dobytí v roce 1431. Husiti Topoľčianský hrad dále opevnili. Původní jádro hradu rozšířili o druhé značně velké předhradí, které bylo navíc na nejméně zajištěné a relativně snadno přístupné jižní straně zesíleno mohutnou pětibokou baštou.

Královská vojska se sice snažila husity z hradu vytlačit, avšak silou se jim to nepovedlo. Husité Topoľčianský hrad opouštějí až po získání vysokého výkupného 9000 zlatých. Topoľčiansky hrad se dostává do rukou Petra Čáka. Klid tady byl pouhých 12 let. V roce 1446 přitáhla pod hrad Hunyadyho vojska, která pevnost dobyla a vypálila.

V roce 1595 získal hrad rod Forgáčovců, jenž hrad spravoval až do začátku 18. století. Dalším rušným obdobím bylo 17. století a počátek 18. století, kdy byl hrad během povstání uherské šlechty proti Habsburkům těžce poškozen císařským vojskem. To se snažilo z hradu vytlačit povstalecká vojska Františka II. Rákocziho, ke kterému se přidal tehdejší hradní pán Šimon Forgáč.

Topoľčianský hrad byl sice ještě v 18. století opraven, avšak po přestěhování šlechty do zámku v městečku Továrníky začal hrad pustnout. Na konci 19. století byl hrad v poměrně katastrofálním stavu, přesto dochází ke konzervaci vnitřního hradu a hradního opevnění a rovněž byla dostavěna hradní věž v romantickém slohu.

Dnes je hrad významnou turistickou atrakcí, avšak vstup na hrad je pouze na vlastní nebezpečí. V minulých letech došlo ke zřícení částí zdí vnitřního hradu a opevnění, proto je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Hrad je zbaven náletových dřevin a z jeho hradeb se otevírají nádherné výhledy do Ponitří, na Tribeč i samotný Považský Inovec.Praktické informace

Podhradie
okres Topoľčany
Nitriansky kraj
Slovensko
Cíl je dostupný po lesní / polní cestě, dlouhé do 500 metrů.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Hrad Slovensko

Tento tip na výlet již navštívilo

6
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.