Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátno

Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátno
Typ: Mlýn
   
Adresa: Vrátno 56
29426 Vrátno
okres Mladá Boleslav
Středočeský kraj
Česká republika
 
GPS: 50° 26' 37.54'' severní šířky
14° 42' 12.43'' východní délky

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Historická budova větrného mlýna Vrátno je dominantou krajiny severně od obce Vrátno a to již od roku 1870, kdy ho na svém pozemku vystavěl mlynář Mareček. Stavbu provedl zednický mistr Medonos ze Mšena a použil při ní lomový kámen z pískovcových lomů. Roku 1878 vyrostla vedle mlýna ještě další budova, v níž se nacházely stoupy - dnes již téměř zapomenuté technické zařízení na drcení a likvidaci odpadu. Stoupy byly poháněny převodním hřídelem ze mlýna a sloužily k drcení kostí, které statkář Mareček kupoval od místních řezníků. Získanou kostní moučkou pak hnojil okolní pole.

V prvních letech provozoval statkář Mareček mlýn sám, přičemž obsluhu (podle původních pramenů) zajišťovala jistá stará panna Terezka. Později ho však pronajímal. Jeden z nájemců, sekerník Václav Petr ze Mšena, který působil na mlýně v letech 1913 - 1921, proslul v širokém okolí jako opravář mlýnů. Roku 1923 pak byl vrátenský větrný mlýn opuštěn.

Co se s ním dělo krátce poté, vystihuje nejlépe článek z dobové literatury: “...cizí lidé jej kus po kuse vykrádali a vnitřní zařízení rozbíjeli, tuláci a různá nekalá čeládka tu přespávali a pálili, co ještě zbylo...“

REKONSTRUKCE HISTORICKÉHO OBJEKTU

V 90. letech byl mlýn odkoupen soukromým investorem a po roce 2000 byl velmi nákladnou rekonstrukcí opraven a uzpůsoben pro účely bydlení. Zároveň došlo k výstavbě další stavby - tzv. správcovského domku. Oba objekty byly napojeny na vodovodní řád a nákladnou investicí byla k objektům (z více než 1 km vzdálené vesnice) přivedena i elektřina a vystavena vlastní trafo stanice.

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

www.matilda@... - motorkář, který navštívil Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátnowww.matilda@...
wema@... - motorkář, který navštívil Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátnowema@...
cepelak@... - motorkář, který navštívil Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátnocepelak@...
romanbalas@... - motorkář, který navštívil Vrátenský Větrák - větrný mlýn Vrátnoromanbalas@...
+46

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!