Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí - tip na výlet v Moravskoslezském kraji
Typ: Hrad, zámek, tvrz
   
Adresa: Městečko 2
74741 Hradec nad Moravicí
okres Opava
Moravskoslezský kraj
Česko
 
GPS: 49.8654022N, 17.8741781E
   
Web: http://www.zamek-hradec.cz
Email: hradec@npu.cz

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Státní zámek Hradec nad Moravicí je oblíbeným turistickým cílem a kulturně-společenským centrem Opavska. Součástí areálu je nejen novogotický Červený zámek, ale také Bílá věž. Celý areál je zakomponován do přírodně-krajinářského parku, který je svou rozlohou největší v Moravskoslezském kraji. Narozdíl od ostatních není nijak uzavřený, ale otevírá se volně do krajiny. Zámeckým parkem a nádhernými okolními bukovými lesy pralesního charakteru vede výletní trasa, tzv. Lovecká stezka Lichnovských.

Bílý zámek nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy, samostatnou historickou expozici a obrazovou galerii. Hlavní prohlídková trasa vede i opraveným severním křídlem Bílého zámku se zrekonstruovanými sedmi pokoji knížecího bytu. Na zámku pobývala řada slavných osobností, jako např. hudební skladatelé L. van Beethoven, F. Liszt nebo geniální houslista N. Paganini.

Od roku 2014 funguje na zámku edukační centrum. V edukačním centru v prostorách Bílého zámku budou připraveny netradiční edukační pomůcky: např. skládací modely křížové klenby a mostu, repliky historických kostýmů pro dospělé i děti, středověké poháry, misky, repliky zbroje a zbraní, rozkládací vitráže a mnohé jiné, které si mohou všichni návštěvníci centra v průběhu připravených programů sami vyzkoušet. Edukační centrum připravuje programy nejen pro školní skupiny, ale také i netradiční zážitkové prohlídky v areálu zámku.

Historický význam hradeckého ostrohu byl dán především strategicky výhodným utvářením terénu, nabízejícím bezpečné útočiště. Také proto někdejší slovanské hradisko z 8. století vystřídal kolem poloviny 11. století knížecí hrad Přemyslovců, přebudovaný o dvě století později českým králem Přemyslem Otakarem II. na výstavný hrad chráněný důkladnou fortifikací. Od počátku 16. století dávali čeští panovníci zdejší zboží do zástavy. Posledním zástavním pánem byl Kašpar Pruskovský z Pruskova, který jej v roce 1585 získal do dědičného majetku a současně zahájil renesanční přestavbu stále ještě středověkého hradu na pohodlně zařízené sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem.

 

Fotogalerie

Zámek Hradec nad Moravicí Zámek Hradec nad Moravicí Zámek Hradec nad Moravicí

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

viliam.kokavec@... - motorkář, který navštívil Zámek Hradec nad Moravicíviliam.kokavec@...
hana.smolcakova@... - motorkář, který navštívil Zámek Hradec nad Moravicíhana.smolcakova@...
dan.jicin@... - motorkář, který navštívil Zámek Hradec nad Moravicídan.jicin@...
opu.zdeves@... - motorkář, který navštívil Zámek Hradec nad Moravicíopu.zdeves@...
+69

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.